Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Összeszedtük az év legérdekesebb futball-rekordjait.
2024.
Csak néhány, az idei év legemlékezetesebb futball-pillanataiból, voltak azonban olyan események, amelyek talán nem kaptak akkora reflektorfényt, mint ami kijárt volna nekik. A következőkben ezekről emlékszünk meg az év végéhez közeledve.
2024 márciusában futballtörténelmet írt az éppen akkor is sérüléssel bajlódó Neymar szaúdi csapata, az al-Hilal, amely az al-Ittihad elleni 2–0-s győzelmének köszönhetően zsinórban 28. meccsét nyerte meg. Az ázsiai Bajnokok Ligája negyeddöntőjében aratott sikerrel a New Saints rekordját adta át a múltnak a rijádi együttes, a walesiek ugyanis a 2016/2017-es idényben egymás után 27-szer vonultak le győztesen a pályáról.
Az al-Hilal csúcsa végül április 18-án szakadt meg, miután szintén az ázsiai BL-ben, már az elődöntőben 4–2-es vereséget szenvedett az emírségekbeli al-Aintól, a szaúdi együttes így sorozatban 34 mérkőzést nyert meg. A rekorddöntés után Jorge Jesus, az al-Hilal vezetőedzője azt nyilatkozta, „mindannyian örülnek, hogy történelmet írtak, de a rekordok nem olyan fontosak, mint a trófeák”. Nos, ugyan az al-Ain elleni visszavágót 2–1-re nyerte a rijádi csapat, de ezzel együtt kiesett, az emírségekbeli klub pedig végül megnyerte a sorozatot.
Ez is egy olyan hír, ami maximum pár órára hozta lázba a futballszeretőket, pedig nem kis sportteljesítmény egy maratonira nyúló tizenegyespárbajt megnyerni, pláne nem egy nagy téttel bírót. Történt ugyanis, hogy az izraeli harmadosztályú bajnokságban, a feljutásért zajló párharcban az SC Dimona és a Simson Tel Aviv találkozója hosszabbítás után 2–2-re állt, így büntetők döntöttek, melyet 28-28 próbálkozás után 23–22-re nyert meg a házigazda Dimona. Magyarországon már biztos szólt volna a pályagondnok, hogy kapcsolná le a fényeket és menne haza nézni a Szulejmánt.
A korábbi rekordot 2022 márciusa óta a Washington–Bedlington-meccs tartotta 54 lövéssel az Ernest Armstrong Emlékkupán, amelyet az angol tizedik osztálybeli csapatok számára írnak ki. Sokáig egy 2005-ös namíbiai kupameccs volt a csúcstartó, a KK Palace–Civics-mérkőzésen 48 tizenegyesig tartott a párharc.
A new world record was set tonight in Israel. M.S. Dimona beat Shimshon Tel Aviv 23:22 in a penalty shootout in the third league playoff semifinal. In the historic duel, 56 penalties were kicked, more than the 54 penalties kicked in March 2022, when Washington beat Bedlington in… pic.twitter.com/U2v7DikKT6
— Sport5 (@sport5il) May 21, 2024
Ez a rekord talán több ember fejében megmaradt, mint az előző két csúcsbeállítás, már csak azért is, mert van magyar kötődése. A németországi kontinenstorna előtt Király Gábor, a magyar válogatott korábbi kapusa volt az Eb-k történetének legidősebb játékosa. Az ikonikus szürke macinacijáról ismert Király a válogatott mind a négy mérkőzését végigvédte a 2016-os franciaországi tornán, a Belgium elleni nyolcaddöntős meccsen pedig már 40 évesen és 86 naposan állt a kapuban.
Aztán jött Pepe, a portugálok már-már legendásnak mondható hátvédje és Franciaország ellen megdöntötte a magyar kapus csúcsát: 41 évesen és 130 naposan lépett pályára, sőt nem csak, hogy pályán volt, kezdett és végig is játszotta a negyeddöntős párharcot, ahol csapata egyik legjobbja volt. Végül ez is kevésnek bizonyult, Franciaország tizenegyesekkel jutott tovább az elődöntőbe.
De ha már Eb, akkor emlékezzünk meg Lamine Yamalról, az FC Barcelona és a spanyol válogatott klasszisáról, aki az Európa-bajnokságok történetének legfiatalabb pályára lépője, gólpasszt jegyző játékosa és gólszerzője lett nyáron. 16 évesen és 338 naposan állította fel az előbbi kettő, majd 16 évesen és 362 naposan az utóbbi rekordot. Vele ebben a cikkben foglalkoztunk részletesebben.
A sérülésből visszatérő Varga Barnabás, a Ferencváros és a magyar válogatott csatára február elején, az MTK elleni bajnokin parádés teljesítményt nyújtott. Saját bevallása szerint ekkor még nem volt 100 százalékos állapotban, ám így is az ő nevéhez fűződik az év leggyorsabb mesterhármasa, pontosabban mesternégyese. Varga még az első félidőben lőtt egy gólt az örökrangadón, majd a szünet után az 52., az 53. és az 56. percben is betalált. Az utóbbi három találat között 3 perc 28 másodperc telt el, ami ugyan nem világrekord, de idénycsúcsnak még beillik.
A nem hivatalos világrekordtól azért messze volt a Fradi csatára, amit egy bizonyos Alex Torr tart, aki 2013. április 28-án 70 (!) másodperc alatt ért el mesterhármast az angol amatőr ligában, csapata, a Rawson Springs pedig 7–1-re nyert a Meadowhall ellen. A Guinness Rekordok oldala szerint Tommy Ross, a Ross County játékosa szerezte a történelem leggyorsabb mesterhármasát, 90 másodperc alatt lőtt három gólt a Nairn County ellen 1964. november 28-án.
Nyitóképünkön a játékosok és a Real Madrid edzője a trófeával ünnepelnek, miután 2024. december 18-án megnyerték a FIFA Interkontinentális Kupa Katar 2024 döntőjét. Fotó: Noushad Thekkayil / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.