
Most még a hús-vér játékvezetőket alázza a Real Madrid, de mi lesz, ha MI-re cserélik őket?
Heves támadást intézett a Király Kupa döntőjét vezető bíró ellen a meccs előtt a Real Madrid. A klub vezetése és televíziója évek óta ezt csinálja, a mostani esetnek az adott különös jelentőséget, hogy láthatóvá vált, milyen érzelmi súlya van a kritikáiknak.
„Amikor a fiad elmegy az iskolába, és ott a gyerekek azt mondják neki, hogy az apja tolvaj, és emiatt sírva jön haza, az egy nagyon elcseszett helyzet. Azt tanítom neki, hogy mondja azt: az apja becsületes. Követ el hibákat, mint bármely másik sportember, de becsületes. Azt akarom, hogy a fiam büszke legyen a játékvezetői hivatásra. Senkinek sincs joga ahhoz, hogy olyasmiknek tegye ki a kollégáimat, mint amivel most dolgunk van” – magyarázta el-elecsukló hangon, a könnyeit törölgetve Ricardo de Burgos Bengoetxea spanyol Király Kupa döntőjét megelőző sajtótájékoztatón a múlt pénteken. A finálé levezénylésére kijelölt játékvezetőt arról kérdezték, mit szól a Real Madrid tévécsatornáján (RMTV) megjelent műsorról, amelyben a klub – már nem először – nyílt támadást indított ellene, kiemelve a korábbi, vélt következetlenségeit, hibáit. A levetített anyag szerint a Real csak 64 százalékát nyerte meg azoknak a meccseinek, amelyeket de Burgos Bengoetxea vezetett, ősi ellenségük, a Barcelona viszont 81-et. A különbséget „hihetetlennek”, a játékvezetőt pedig tehetségtelennek nevezték, miközben drámai zenével kísért jeleneteket mutattak az állítólagos bakijairól.
No Title
► Subscribe to Sky Sports News: http://bit.ly/SkySportsNewsSub ► Watch Sky Sports: https://bit.ly/BuySkySports UPDATE: Real Madrid confirm they will play in the Copa Del Rey Final stating that they never considered withdrawing from tomorrow’s game Real Madrid have dismissed ‘unacceptable’ comments made by officials following a tearful interview from the referee set to take charge of Saturday’s Copa del Rey final.
Elmondta a véleményét a játékvezetői stábot ért kritikákról a sajtótájékoztató másik vendége, Pablo González Fuertes, a meccs videóbíró-asszisztense is. Ő harcosabban fogalmazott: „Szemernyi kétségük se legyen afelől, hogy komolyabb lépéseket fogunk tenni, nem engedjük, hogy mindez tovább folyjon. Hamarosan hallani fognak felőlünk. Történelmet fogunk írni, mert nem vagyunk hajlandóak mindezt eltűrni”. Hozzátette azt is, attól tart, hogy a verbális abúzust a jövőben fizikai követheti. „Egy napon mindez valódi problémává válik, és majd fogjuk a fejünket, elítéljük, ami történt. De kit vonhatunk majd felelősségre?”
Több se kellett a Real vezetőségének, amely elfogultságot kiáltott. A két játékvezető kijelentéseit elfogadhatatlannak nevezték, szerintük világossá vált belőlük, hogy ellenségesek a klubbal. Fuertes szavaira külön kitértek, amelyek hangvételét fenyegetőnek írták le, és arra kérték a spanyol futballszövetséget (RFEF), valamint az azon belül működő játékvezetői testületet (CTA), hogy az általuk képviselt intézmények becsületének védelmében lépjenek fel. Azt ugyanakkor – legalábbis hivatalosan – nem kezdeményezték, hogy de Burgos Bengoetxea és Fuertes helyett delegáljanak mást a mérkőzésre.
A játékvezetők felszólalása után hamarosan olyan pletykák is szárnyra keltek, hogy a Real esetleg bojkottálja a döntőt, ám egy másik, helyi idő szerint késő este kiadott közleményben világossá tették, hogy ilyesmire nem készülnek. Kihagyták azonban a meccs előtti utolsó hivatalos edzést – a cserekapus Andrij Lunyint, aki már felszállt a csapatbuszra, visszaparancsolták a szállodába –, és a felvezető sajtótájékoztatón sem képviseltették magukat. Nem mentek el arra az ilyenkor szokásos vacsorára sem, amelyre az RFEF, a Barcelona vezetősége és a helyi önkormányzat irányítói voltak még hivatalosak.
És másnap sem finomkodtak. Az RMTV adásában de Burgos Bengoetxeát „bőgőmasinának” nevezték, és üzentek a szurkolóknak is: „Ez kényszerítés. Megpróbálnak elhallgattatni minket. De Spanyolországban kiérdemeltük a jogot arra, hogy azt mondhassuk, amit csak akarunk”.
Dráma a pályán
Ilyen előzmények után a pályán sem maradt el a dráma. A vezetést a Barcelona szerezte meg a 20. percben, amire csak a második félidő derekán tudott válaszolni a Real, onnantól kezdve viszont felgyorsultak az események. A reklamált, vagy VAR-ozott, de meg nem adott piros lapokkal és tizenegyesekkel tarkított finálé 116. percében alakult ki a 3-2-es, a Barcának kedvező eredmény, de a Real nem adta fel, támadott tovább.
Már túl voltunk a 120 percen is, amikor elszabadultak az indulatok: egy, a Barcának befújt szabadrúgás után a sérülés miatt lecserélt Rüdiger egy zacskó jéggel próbálta megdobni a játékvezetőt, majd többeknek kellett lefogniuk, hogy ne menjen neki. Emiatt akár tíznél is több meccsre is eltilthatták volna, de végül hatot kell kihagynia.
@espnfc Antonio Rudiger was sent off for throwing an object toward the referres direction
♬ original sound – ESPN FC
Amikor a meccs után a Real – távozóban lévő – vezetőedzőjét, Carlo Ancelottit Rüdiger tombolásáról faggatták volna, kikerülte a kérdést. Azt felelte, nem akar a játékvezetőről beszélni, a német védő teljesítménye pedig fantasztikus volt, értékelte, hogy milyen komoly erőfeszítéseket tett a győzelemért.
Ellenség mindenütt
A Real Madridtól nem áll távol, hogy a vereségekért, vagy számára kedvezőtlen fejleményekért másokat okoljon, s ezt rendszerint akkor csinálja a leglátványosabb, amikor nem szalad a szekér. A mostani ilyen idény: a csapat címvédőként kettős vereséggel zúgott ki a Bajnokok Ligájából, az Arsenal búcsúztatta. 2004 óta most fordult elő először, hogy csak a negyeddöntőig jutott. A bajnoki cím is elúszni látszik: az élen álló Barcelonának négy pont az előnye, és már csak öt forduló van hátra a sorozatból. Könnyen előfordulhat tehát, hogy trófea nélkül zárja a szezont az együttes, miközben néhány hete az optimisták még arról beszéltek, hogy a történetében először triplázhat.
A klubot – második megválasztása után – 2009 óta irányító Florentino Pérez különösen hangos kritikusa a sportági szervezeteknek. A La Ligát vezető Javier Tebasszal elsősorban a bajnokság bevételeinek elosztásáról nem egyezik a véleményük, a játékvezetői bizottságot (CTA) felügyelő spanyol futballszövetséget pedig azért támadja folyamatosan és egyre keményebben, mert úgy látja – és ebben sok-sok millió drukker is támogatja, hiszen a Realnak van a világon a legnagyobb szurkolótábora –, hogy a rendszer ellenük dolgozik: se szeri, se száma az őket sújtó ítéleteknek. Az RMTV szakértői egyenesen azt állítják, hogy a CTA-t vezető Luis Medina Cantalejo részese egy ellenük szerveződött összeesküvésnek, ezért őt, valamint a VAR-döntésekért felelős sportvezetőt, Carlos Clos Gomezt, és a szövetség elnökét, Rafael Louzánt is lemondásra szólították fel.
A klubhoz kötődő sportlap, az AS a múlt héten – még a kupadöntő előtt – arról írt, hogy a videóbíró a 2018-as bevezetése óta ebben a szezonban avatkozott közbe a legtöbbször, majdnem minden második mérkőzésen alkalmazták, meccsenként átlagosan közel két alkalommal. A cikk szerint a VAR segítségével meghozott döntésekből elsősorban a Barcelona profitált: nekik kedvező ítélet 13, negatívan ható azonban csak hat alkalommal született. Ezzel szemben a Real játékosai ellen 15-ször ítéltek a VAR közreműködsével, és csak hatszor jártak jól a döntéssel. Azt is állították, hogy ha mindez nem lett volna, a csapat most vezetné a tabellát.

A madridiak meggyőződését erősíti az úgynevezett Negreira-ügy, amely, bár a 2023. eleji kipattanásakor megrengette a spanyol futballt, lehetséges, hogy eljárási hibák miatt ítélet nélkül ér véget. Ennek lényege, hogy a gyanú szerint a Barcelona 2001 és 2018 között összesen 7,3 millió eurót fizettek a CTA alelnökének, Jose Maria Enriquez Negreira cégének. Az ügyben Negreira és a katalán klub több korábbi vezetője ellen is vádat emeltek, mind tagadják a bűnösségüket. A Barca azt közölte, hogy a sportvezetőt legálisan, „külső szakértőként” foglalkoztatták.
Pérez az európai futballszövetséggel (UEFA) sincs különösebben jóban, főleg azóta, hogy a Bajnokok Ligája-riválisnak szánt Európai Szuperliga beindítása hamvába holt. A sportvezető még mindig nem tett le arról, hogy megtörje az UEFA egyeduralmát az európai foci irányításában, tavaly novemberben arról beszélt, hogy az új sorozat jövőjével kapcsolatban optimistább, mint valaha.
Az MI hozhat nyugalmat?
A bíráskodás minőségével persze nem csak a Realnak van baja, de más csapatokra nem jellemző, hogy hozzájuk hasonló hevességgel állítanának pellengérre játékvezetőket. Az RMTV-n évek óta futnak az ahhoz hasonló anyagok, amilyet most de Burgos Bengoetxeáról készítettek, és róla sem ez volt az első.
Az érintettek azzal általánosságban egyetértenek, hogy reformokra van szükség, abban azonban nem, hogy milyenekre. Miután februárban az Espanyol elleni meccsen hozott több ítélet is feldühítette – Romerót nem állították ki, amikor szabálytalan volt Mbappéval, Vinícius Jr. gólját pedig érvénytelenítették –, a Real vezetősége hivatalos panaszt nyújtott be a szövetségnek és az illetékes kormányzati hivatalnak, amelyben a videóbíró és a játékvezető közötti beszélgetés átadását követelte.

A panaszban foglaltakat, amely szerint a Real ellen hozott döntések a manipuláció olyan szintjére értek, hogy már nem lehet őket figyelmen kívül hagyni, Tebas akkor úgy minősítette: amit a klub csinál, már nemcsak a játékvezetőkre, hanem magára a játékra is káros. „Felépítették az áldozatiságuk történetét, és a hab a tortán a levél volt. Felfújták az ügyet, elveszítették a fejüket. A futball nem a Real Madrid körül kering”.
Bár az akkori bajnoki forduló után a szövetség, a liga és a klubok képviselői összeültek, hogy megvitassák – egyebek mellett – a bíráskodással kapcsolatos problémákat, az eseményre a Real az Espanyol ellen történtek miatt inkább mégsem ment el. A felek döntést nem hoztak a felvetődött javaslatokról, amelyek között ott volt, hogy a CTA-t szervezzék át és tegyék független testületté, de megállapodtak egy bizottság felállításáról, amelynek az lesz a feladata, hogy vizsgálja meg más országok jó gyakorlatait, köztük a német és az angol helyzetet, majd készítsen róluk jelentést.
Azóta kiderült, hogy a testületben a Real is képviseltetheti magát, április közepén pedig arról írt az AS, hogy a szövetség és a klub egyetért a mesterséges intelligencia bevonásában a bírókijelölési gyakorlatba. A lap szerint a javasolt MI-eszköz döntené el, hogy mely játékvezetők mely meccseket vezessék. Emellett arról is határozna, hogy közülük kiket soroljanak vissza a másodosztályú meccsek levezénylésére a szezonban nyújtott teljesítményük alapján – erről most még a CTA dönt. A szövetség azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az MI-t a játékvezetői döntéshozatalba is bevonja, amit szintén támogatnának a madridiak.
Bizarr nyelvészkedés kerekedett a káromkodó Bellingham kiállításából, a bíró is pórul járhat
Miközben a spanyol közvélemény arról vitázik, hogy mit jelent a fuck off, a játékvezetőt azért vizsgálják, mert üzleti érdekeltsége összeférhetetlen lehet a bírói munkájával.