Egy kikényszerített álom vége - Bosznia keserű ébredése
Míg Jugoszlávia működőképes többnemzetiségű államnak bizonyult, Boszniában a polgárháborúban egymás ellen harcoló nemzeti közösségek a mai napig nem működnek együtt.
Míg Jugoszlávia működőképes többnemzetiségű államnak bizonyult, Boszniában a polgárháborúban egymás ellen harcoló nemzeti közösségek a mai napig nem működnek együtt.
Ezermilliárd hrivnyás, azaz 38,9 milliárd dolláros éves jövedelmet vallott be Szergej Melnyicsuk, ukrán parlamenti képviselő. Ha a számok pontosak, a kelet-ukrajnai harcokban igencsak hírhedtté vált Ajdar-zászlóalj volt parancsnoka a világ 12. leggazdagabb embere lett egy év alatt.
Megdöbbentek a japánok, a legújabb számítások szerint az eredetileg tervezett összeg több mint négyszeresébe, 26 milliárd euróba kerülhet a 2020-as tokiói nyári olimpiai játékok megrendezése. Az új tokiói kormányzó, Koike Juriko most elrendelte a költségek felülvizsgálatát.
A Ronald Reagan amerikai repülőgép hordozó mozgásáról, illetve parancsnoki rendszerének részleteiről akartak megtudni részleteket azok a hackerek, akik közvetve megpróbáltak bejutni a hadihajó számítógépes rendszerébe – írta a Financial Times című brit üzleti napilap.
Európában évről évre csökken a terhességmegszakítások száma, ahol viszont tiltják, mint Afrika és Dél-Amerika legtöbb országában, az épp fordított a helyzet, mert az illegális beavatkozások száma drámaian nő. És ezek sokkal kockázatosabbak is - nem elsősorban a büntetőjogi szankciók miatt.
Egyértelműen Oroszországot tette felelőssé a két éve Kelet-Ukrajna fölött lelőtt malajziai utasszállító gép tragédiájáért az ügyet kivizsgáló nemzetközi bizottság. Moszkva cáfol, és Ukrajnára mutogat.
Kereken tíz év múlt el azóta, hogy moszkvai lakása bejáratánál meggyilkolták a legismertebb orosz oknyomozó újságírót, Anna Politkovszkaját. Bár a bérgyilkosokat 2014-ben elítélték, egy évtized sem volt elég ahhoz, hogy kiderüljön, ki küldte őket.
Hétről hétre újabb mélypontra süllyednek az orosz-amerikai kapcsolatok, a két nagyhatalom szinte valamennyi válságövezetben egymással ellentétes oldalon áll. A moszkvai napilapok már azt sugallják, Szíriában bármikor kitörhet egy közvetlen orosz-amerikai incidens.
Bármilyen hihetetlen, 2013-ig nem készült szovjet vagy orosz mozifilm a kozmoszt elsőként megjárt űrhajósról, Jurij Gagarinról. A három éve bemutatott Első az űrben című film most kerül a magyar mozikba, a hősi eposzból azonban, bár lenne miről mesélni, sok minden kimaradt.
Mindenképpen a Vlagyimir Putyin államfő mellett álló Egységes Oroszország győzelmét hozza a hét végi oroszországi parlamenti választás. Valódi ellenzéki aligha kerül be a 450 fős alsóházba, a dumába, s nem várhatók a 2011-eshez hasonló komoly ellenzéki tüntetések sem.
Százmilliárd forintnak megfelelő összegbe, 25 milliárd rubelbe került annak Volga-parti rezidenciának a helyreállítása és kibővítése, ahol állítólag Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök lakik családjával. Bár a Kreml cáfol, az ismert ellenzéki blogger, Alekszej Navalnij egyre több bizonyítékot publikál.
Európa-szerte egyre több befolyásos politikus vet be Brüsszel-ellenes retorikát, a korábban az EU-szkeptikus pártok által használt jelszavak immár bekerültek a politikai fősodorba – írja hét végi számában a Financial Times, amely szerint Magyarország és Lengyelország „ellenforradalomra” készül.
Európa-szerte épülnek az új határzárak, amelyek fő feladata nem a migránsáradat megfékezése, hanem a vég nélkül érkezők más útvonalra terelése.
Kevés honfitársának fog igazán hiányozni a 78 éves korában agyvérzésben elhunyt Iszlam Karimov. Az üzbég államfő negyed századig tartó országlása idején ugyanis totális és véres diktatúrát épített ki, s megölette, külföldre kényszerítette, vagy bebörtönözte ellenfeleit.
Gyorsan bővül az illegális szervkereskedelem, s a trend várhatóan a közeljövőben sem változik. Egyre több szerv ültethető át, javulnak a túlélési statisztikák, szélesedik a fizetőképes kereslet is. Térségünkben Románia és Moldova a legveszélyesebb hely.
Már az ókori olimpiákon is szponzorok segítették a versenyzőket, akkor a poliszok a dicsőségért támogatták a sportolókat. A presztízs ma is sokat számít, de tanulmányok bizonyítják, hogy a szponzorok üzleti eredményeire is jótékony hatással van az ötkarikás játékok finanszírozása.
Több százan indultak egyszerre több számban is az olimpiákon, s nyolcvanan vannak, akik nem csak egy versenyszámban nyertek érmet.
Csupán 34 millió fontnyi értékű vagyont hagyott hátra a 2013-ban öngyilkosságba menekült Borisz Berezovszkij, miközben tartozásai több mint 300 milliót tesznek ki. Az Oroszországból 2000-ben Nagy-Britanniába menekült üzletember másfél évtizeddel korábban 1,9 milliárd fontjával még rajta volt a Forbes milliárdos listáján is.
Tudósítónk a Szajna-partján nézte végig helyiekkel az Ausztria-Magyarország meccset, közben beszélgetett a körülötte ülőkkel.
Németországnak sok az egymillió, a svédeknek sok a 163 ezer, viszont ha elosztjuk 28-cal az érkezőket, akkor a teher kezelhetővé válik, szinte megától megoldódik a probléma - érvel Niclas Trouvé, Svédország budapesti nagykövete. Interjú.