szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyiptomi Luxorban kutatók az éj sötétjében kiemelték szarkofágjából Tutanhamon fáraó múmiáját, hogy - most először - komputertomográffal (CT-vel) megvizsgálhassák.

A vizsgálattól annak végleges megállapítását remélik, hogy hány évet élt a fáraó, aki a történelemtudósok szerint nyolc éves korában lépett trónra, és az eddigi kutatási eredmények szerint tíz évig (Kr.e. 1319-1309) uralkodott. A kutatók azt is szeretnék megállapítani, hogy a fáraó természetes halállal halt-e meg, vagy sem.

Suttogás támadt az egyiptomi szemtanúk körében, mert épp, amikor a Királyok Völgyében kivették sírjából a mumifikált holttestet, heves homokvihar támadt és megeredt az eső - ez utóbbi csak ritkán fordul elő Felső-Egyiptomban. "Ez a fáraó átka" - mormolta aggódva héhány jelenlévő. Az erről szóló még a húszas években keletkezett, amikor egy Howard Carter nevű brit vezette sírrablóbanda több tagja nem sokkal a szarkofág felnyitása után életét vesztette.

Az egyiptomi régészeti hivatal vezetője, Zahi Havvász közlése szerint a múmia elég súlyosan meg van rongálva, főleg attól, hogy Carterék annak idején durva eszközökkel és módszerekkel távolították el az aranydíszeket. Csak a fej van jó állapotban. A komputertomográfos vizsgálatot ott a helyszínen, a Királyok Völgyében végezték el, mert mind Luxor, mind Kairó régészei és lakói határozottan tiltakoztak az ellen, hogy a fáraó múmiáját elvigyék. A felvételkészítésre az éjszakai órákban került sor, hogy a kutatókat ne zavarják a kiváncsi turisták. 15 perc alatt 1700 felvételt készült, az eredményeket három hét múlva teszik közzé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!