szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meteoritra bukkant a Marson majd egy éve kutató Opportunity amerikai önjáró laboratórium, az elsőre, amelyet valaha is egy másik bolygón megtaláltak - jelentette be szerdán az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA egyik tudományos munkatársa.

A világűrből a vörös bolygó felszínébe becsapódott kosárlabda nagyságú, erősen lyukacsos kozmikus jövevény összetevői vas és nikkel, mint ahogy azt a Mars-autó spektrométere kimutatta. A Földünkre hullott meteoritok közül nagyon kevésnek ilyen az anyagösszetétele, az arizonai nagy meteorkráterben azonban például találtak egy ehhez hasonlót.

© AP
A földi irányítók Hővédő Pajzssziklának (Heat Shield Rock) nevezték el, mert a meteorit az Opportunityt szállító tartályról a leszállás közben levált, majd a talajba bevágódott hővédő pajzs közelében nyugszik a marsi homokban a Meridiani-fennsíkon. Az Opportunity egyébként az elmúlt napokban az alaposan összeroncsolódott korábbi szerkezeti elemét vizsgálta meg. A hővédő pajzs létfontosságú volt számára, mert megóvta őt attól a forróságtól, amely tavaly január 25-én a Mars légkörébe történt belépését követő súrlódás következtében keletkezett.

Steve Squyres, a két Mars-járó tudományos műszereinek működtetéséért felelős csoport vezetője elmondta: nem is gondolt arra, hogy az Opportunity, vagy ikertestvére, a Spirit olyan felszíni alakzatra bukkan, amelynek keletkezési helye nem a Mars, hanem valahonnan máshonnan érkezett bolygószomszédunkra. Most már csak az a kérdés, hogy honnan. Squyres szerint a meteorit lehet akár egy megsemmisült bolygó maradványa, vagy egy olyan bolygószerű égitestről származhat, amely elég nagy volt ahhoz, hogy köpenye alatti fémmaggal rendelkezhetett. A szakértő úgy vélte: ezek után nem kizárt, hogy a vörös bolygó felszínét borító kövek között máshol is megbújnak meteoritok, és azokba "belebotlanak" a Mars-járók.  

Bár a Huygens európai űrszonda pénteki leszállása a Szaturnusz legnagyobb holdjára, a Titánra némileg háttérbe szorította a két Mars-járóról érkező híreket, de az Opportunity és a Spirit továbbra is szorgalmasan hajtja végre a földi irányítás utasításait. A Spirit már több mint négy kilométert tett meg, és most egy domb megmászására készül. Az Opportunity 2,1 kilométert barangolt be eddig, de esetében figyelembe kell venni, hogy heteken át egy kráter mélyén tartózkodott, mert tudományos szempontból ott igen érdekes kőágyások rakódtak le.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Defektet kapott a Mars-űrrobot

Meghibásodott a Marsra küldött Spirit önjáró robot hat kereke közül egy, a kutatók azonban bíznak abban, hogy az "űrgeológus" képes lesz teljesíteni feladatát.

Tech

Marskutatás magyar részvétellel?

Egy washingtoni tanácskozással a múlt héten indult útjára az a nagyszabású, 16 országot - köztük Magyarországot - tömörítő űrkutatási program, amely a Hold és a Mars felderítését célozza.

MTI Tech

Víz nyomaira bukkantak a Marson

A Marson kutató Spirit amerikai önjáró laboratórium víz nyomaira bukkant, pontosabban egy olyan ásvány létét mutatta ki, amely csakis víz jelenlétében képződhetett - jelentették be hétfőn az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA illetékesei.

Világ

Lerobbant a túlórázó Mars-jármű

Október elseje óta mozgásképtelen a Mars felszínét kutató Spirit amerikai robotjármű - közölte a földi irányítóközpont a kaliforniai Pasadenában.

MTI Tech

Rejtély a Marson

Egy rejtélyes jelenség megtisztította a két amerikai Mars-szonda egyikének napelemeit, amitől az önjáró robot teljesítménye szinte a maximálisra szökött fel - jelentette kedden a New Scientist brit tudományos folyóirat.

MTI Tech

Az Opportunity Mars-járó megtalálta a hővédő pajzsát

Megérkezett a tavaly januári leszálláskor használt hővédő pajzsához az Opportunity Mars-járó, amely az elkövetkezendő időszakban kivételesen nem a vörös bolygó köveit, hanem alaposan összetört egykori szerkezeti elemét vizsgálja.