Tetszett a cikk?

Steven Wozniak, Kevin Mitnick, Bill Gates. Mindhárman az informatikai vizein eveznek, de hajójuk régóta másfele tart. Mégis van a múltjukban egy dolog, ami közös: phreakerek voltak.

Steven Wozniak. A phreaking befejezése
után Steve Jobsszal megalapította
az Apple Computert
© AP
A phreak (ejtsd: frík) a hetvenes-nyolcvanas évek egyesült államokbeli fiataljai közt elterjedt réteghobbi, amely bőven túlhaladt az egyszerű szórakozáson. Lényege az ingyen telefonálás lehetőségének megteremtése. A phreak szót fordítják telefon-hacknek, telefon-buherálásnak, de helytálló magyar megnevezés nincs rá, és – lássuk be – nem is nagyon szükséges. Egy jó phreaker nek ismeretei voltak a telefonközpontok működéséről, a telefonhálózatokról, azok fizikájáról és persze sebezhetőségeiről. De ide tartozott még a telefonlehallgatás, vonallopás vagy a titkosított rádiókapcsolatok elkapása, és visszakódolása. Számos IT-mágus kezdte a pályafutását phreakerként...

A Nagyok nagy tettei

Captain Crunch , azaz John Draper volt az az ember, aki phreaker tevékenysége által vált ismertté, mondhatni legendává. Számos kormányzati számítógépes központba tört be telefonfülkékből. Ő volt az, aki egy 2600Hz-en sípoló szerkezetet hozott létre (úgynevezett blue box ot), amivel képes volt ingyen telefonálni, köszönhetően az akkori telefonközpontok biztonsági színvonalának. Érdekes módon ezt a felfedezést Draper egyik vak barátjának köszönheti, aki a Captain Crunch gabonapehelyben talált síppal játszadozott, és úgy akarta megviccelni a fiatal John-t, hogy a telefonon keresztül belefújt a sípba...

Az egyik első telefonbuherátor volt ő, aki hatással volt az ezután említendő személyekre is. Miután a phreaker korszak véget ért, ő is eltűnt. Nem úgy Steven Wozniak, azaz ismertebb nevén Woz, a nagy varázsló. Jó barátságban volt (és van is) John Draperrel, akitől kapott egy blue boxot. Woz állítólag sikerrel hozta létre a phreakerek köreiben elérhetetlen álomnak számító telefonhívást: felébresztette a pápát. Később ugyanez a Steven Wozniak társalapítója volt az Apple-nek. Sokan a modern informatika legjelentősebb alakjának tarják.

Kevin Mitnick phreaker tevékenységéről számos anekdota terjeng. Miután túllépett a buszjegy-hamisításon (amihez az információkat a sofőröktől szerezte meg), vagy éppen a bűvésztrükkök fanatikus precízséggel való elsajátításán, teljesen új dologba fogott. Egyszer egy hosszú utazás során, a szinte teljesen üres buszon Kevin összeismerkedett egy vele hasonló korú sráccal. A buszvezetőt lenyűgözte a beszélgetésük, és megkérdezte: próbálták-e már az amatőr rádiózást? Két héttel ezután Mitnick, és újdonsült barátja már a rendőrségi frekvenciákra csatlakozva hallgatta le az ott zajló beszélgetéseket.

A telefonfülkéket persze ő is ingyen használta számtalan tevékenységre. Az erről szóló történetek mára már százas számban lelhetőek fel, s nagy részük kitaláció. Annyi azonban biztos, hogy miután rádiós barátja különvált addigi kedvesétől, Mitnick személyes ellentétek miatt rögzítette a hölgy beszélgetéseit, majd a szaftosabb részeket lejátszotta egy helyi rádión.

Ugyanez a Kevin Mitnick később üldözött bűnözőként járult hozzá a hackerek téves megítélésének kialakulásához. Miután leülte a különböző bűncselekmények miatt kiszabott éveket, becsületes útra tért, és könyvet adott ki, melyben főként az emberi jellem gyengeségének kihasználhatóságát taglalja. Nem egyszer olyan példákat ír, ahol telefonon keresztül szerzi meg a kívánt információt egy alkalmazottól.

Bill Gates sem veri nagy dobra régi hobbiját. Talán mert nincs mire föl. A fiatal Bill kezdetben a család házitelefonjával gyakorolt, majd később a megszerzett tapasztalatait a phreak területén kamatoztatta. Sajnos ennél többet nem lehet tudni akkori tevékenységéről. Ugyanez a Bill Gates ma a világ leggazdagabb embere.

A phreak jelene

A telefonhálózatok fejlődése, és az internet széles körben való elterjedése a phreakerek számának megcsappanásához vezetett. Azonban ez nem jelenti azt, hogy lehetőség sincs telefonos visszaélésekre. Elég egy telefonkészülék, egy kettévágott drót, két gombostű és két krokodilcsipesz egy egyszerű lehallgató-készülék elkészítéséhez, vagy hogy valaki ingyen telefonáljon. Az ilyen kis dobozokat- boxokat különböző színekkel jelölik. Az iménti felszerelésekből például beige-box készíthető). Persze ezt továbbfejlesztve számos bővítéssel lehet komplexebbé tenni a boxot. Vezeték nélküli telefon felhasználásával készíthető vezeték nélküli lehallgató-készülék is (úgynevezett W-Box), ami lehetővé teszi használója számára, hogy mondjuk egy telefonfülkében folyó beszélgetéseket egy, a fülkétől több méterre lévő padon hallgassa végig. De elég csak hozzácsatolni egy diktafont, és a hangot máris lehet rögzíteni.

Régebben egyes telefonfülkékben lehetőség volt a tárcsahangok bejátszásával hívást indítani. Ma már ez csak otthoni, vezetékes készülékeknél működhet. Habár nem beszélhetünk még a phreakről múlt időben, mégis be kell látnunk: az információs társadalom közösséget teremtett, rombolt le, majd állított újat a helyébe. Az IT-világ elmaradottabb, és szegényebb lenne az egykori phreakerek nélkül.

Urfi Máté

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A Google titkos tartalmakhoz segítheti a hackereket

Egy új technológia segítségével egyszerűen kiszűrhetőek lesznek azok a hackerek, akik a Google és más keresőmotorok segítségével könnyen sebezhető vagy nem kellően védett dokumentumokhoz és fájlokhoz jutnak hozzá.

hvg.hu Tech

A hackerek királya elmondja, hogy miképpen manipulálnak bennünket

Informatikai rendszerekbe betörni olyan egyszerű mint egy telefonhívást lebonyolítani. A hacker felhív egy tetszőleges céges telefonszámot, és egyszerűen elkéri az egyik felhasználó nevét és jelszavát. Meglepően és ijesztően sok ember hajlandó kiadni ezeket az információkat – állítja Kevin Mitnick a hackerek egykori királya.

Gazdaság

Hacker-támadás az OTP ellen

Egy osztrák szerverhez futnak be azok az ügyfélinformációk, amelyeket az OTP Bank klónozott ügyfélportálján keresztül próbálnak ismeretlen tettesek megszerezni.

Hét nap

LEBUKOTT MAGYAR HACKER

Jövő hétfőn állítják bíróság elé Svédországban azt a 25 éves budapesti informatikust, akit a stockholmi hatóságok...