szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A dán kutatók által kifejlesztett új panelek hatásfokán van még javítani való, de tartósak és olcsók, így nem kizárt, hogy áttörést jelentenek a megújuló energiaforrások piacán - közölte honlapján az állami dán Risoe laboratórium.

A jelenlegi panelek nem elég hatékonyak
© sxc.hu
A hagyományos készülékekben általában szilícium napelemeket használnak, mivel a sokkal olcsóbb műanyag panelek nagyon törékenyek és csak néhány napig működnek.

A minap Koppenhágában bemutatott új típusú napelemekről Frederik Krebs, az állami Risoe laboratórium vezető kutatója elmondta, az eddiginél stabilabb műanyaggal sikerült kiváltani a napelemben a napsugarak energiáját elektromossággá alakító komponenst, s így az új műanyagból készült panelek két és fél évig is eltartanak, ami világrekord.

Szilíciumból készült napelemet már sok kalkulátorban és órában használnak, s vannak olyan házak, ahol az összes energiát ilyen eszközökkel biztosítják. Építettek már naphajtású autókat is, de ezek különösen drágák voltak, tömeggyártásuk szóba sem jöhetett.

Egy négyzetméter szilícium napelem előállítása közel 800 dollárba kerül, míg egy ugyanekkora műanyag panel 15 dollárnál kevesebből legyártható. A baj csak az, hogy a műanyag napelemek rossz hatásfokúak, a napenergiának csupán 0,2-5 százalékát használják fel, míg a szilícium panelek elérik a 12-15 százalékos hatásfokot.

Krebs szerint a kutatók eddig a tartósságra koncentráltak és megoldották a problémát, most a hatásfok javítása a cél. Nagy a kereslet a napelemek iránt, és a szilícium panelek gyártói nem tudják kielégíteni az igényeket. Az új, tartós műanyag napelemek hamarosan versenyképesek lesznek és a piacon is megjelenhetnek. Még az is elképzelhető, hogy a mobiltelefonokban nemsokára nem is lesz telep, elég lesz helyette egy műanyag napelem csík.

A jelenlegi panelek nem elég hatékonyak
© sxc.hu
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Sikeres lehet a magyar energiafű

Kikelt az idén tavasszal vetett energiafű Répceszemerén, a 300 lakosú Győr-Moson-Sopron megyei községben 1,5 hektár önkormányzati tulajdonú földön kísérletképpen fogtak bele a termesztésbe - mondta Radics László polgármester.

hvg.hu Tech

Mi lép majd az olaj helyébe?

A rohamosan fogyatkozó fekete arany használatáról átállni az új energiaforrásokra nagy kihívást jelenthet majd az emberiségnek, ám néhány ilyen váltást minden különösebb probléma nélkül átvészeltünk már. Most mi következik?

MTI Tech

Versenyképessé válhat a napenergia ára

A napenergiából nyert villamosáram ára a maihoz képest kilowattóránként 15-20 eurócenttel, egyharmadára fog csökkenni 15-20 éven belül - állítja egy az Európai Unió megrendelésére készült tanulmány.

MTI Gazdaság

Kína spórolna az energiával

Kína, a világ második legnagyobb energiafogyasztó országa 80 millió dollárt mozgósító energiatakarékossági programot indított be az ENSZ-szel együttműködésben.