szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gyűrűs bolygó körül keringő Cassini űrszonda rögzítette az égitest mágneses tere által kibocsátott rádióhullámokat, amelyet a NASA tudósai hanghullámokká alakítottak át.

Fényjelenségek a bolygó
pólusain.

Hallgassa meg a Szaturnusz
zenéjét itt.
© NASA
Az ABC ausztrál rádióállomás beszámolt a kutatók bejelentéséről, amely szerint a rádióhullámokat a bolygó pólusainak környékén megfigyelhető, a földi sarki fényhez hasonló jelenség bocsátja ki. A tudósok azonban, bár nagyon izgatottak a felfedezéstől, egyelőre nem tudták pontosan megállapítani, hogy mi a forrása a mágneses rezgéseknek.

„Az atmoszférába érkező elektronok gerjesztik a légkör atomjait, amelyek azután ismét nyugvó állapotba kerülnek, s a leadott többletenergiát látjuk sarki fény formájában a Hubble és a Cassini kameráin keresztül” – nyilatkozta az ABC-nek Dr. Bill Kurth, a University of Iowa kutatója, aki a Cassini által rögzített „adást” tanulmányzota. „Ugyanezek az elektronok felelősek a rádióhullámokért is. Ezek a rezgések 10 kHz és 1 MHz közötti tartományba esnek, s ennek a frekvenciatartománynak egy része a középhullámú rádióadások spektrumába esik.

Dr. Kurth és kutatócsapata jelenleg a rádióhullámok pontos forrását keresik. Eddigi vizsgálataik szerint kizárható, hogy a Szaturnusz jeges holdjainak, vagy a gyűrűrendszer szikladarabjainak köze lenne a jelenséghez.

Az eredeti felvétel az emberi fül számára nem érzékelhető, azonban a kutatók összetömörítették az „adást”, így egy 73 másodperces hanganyag jött létre, amely 27 percnyi valós idejű felvételnek felel meg.

„Tulajdonképpen lelassítottuk a nagyfrekvenciájú felvételeket, és a hangmagasságon is változtattunk, így hallhatóvá tettük a Szaturnusz „zenéjét””- magyarázta Dr. Kurth. „Meglehetősen kísérteties, az embert kirázza tőle a hideg. Ugyanakkor valami különlegesen vonzó is van benne. Csináltunk már hasonlót, s a tapasztalat azt mutatja, hogy nem tudjuk pontosan, hogy mit várhatunk a hangzástól és általában igen meglepő, hogy milyen furcsa, ugyanakkor milyen csodálatos hallani az ilyesmit.”

A korábbi kísérletek során a kutatók azért alakították át a hallható tartományba a rádióhullámokat, mert különféle adatokat reméltek az érzékszervi vizsgálatoktól.

„Persze emellett nagyon élveztük meghallgatni amit találtunk, s úgy gondoljuk, hogy a laikusokhoz is közelebb kerülhet így ez a tudományág, mintha pusztán csak fizikai adatokról lenne szó” – tette hozzá Dr. Kurth.

A zenei világ is érdeklődik a kutatási anyag iránt. Korábban is volt már erre példa, többek között a Voyager űrjárművek esetében, amelyekre egy speciális antennát szereltek fel, hogy a különféle hangokat rögzítsék, az utazásaik során összegyűjtött anyagból pedig zenei alkotás készült.

Még maga a NASA is készített ilyen zenei alkotást, amelyet 2000-ben adtak ki. A Kronos Quartet nevű vonósnégyes közerműködésével készült, Sun Rings című alkotás egy tíz részes mű, amelyet a vonósok alá kevert, az elmúlt negyven évben a kozmoszból rögzített füttyök és egyéb hangok színesítenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Végállomás: a Szaturnusz

Csütörtökön éri el a Szaturnuszt az a valaha épített legbonyolultabb űrhajó, amely a bolygó gyűrűi mellett az égitest körül keringő holdak jégvulkánjait és metántengereit is vizsgálja majd. A több milliárdos űrjáró a hét évig tartó utazás után négy évet tölt a Szaturnusz közelében.

MTI Világ

Pénteken száll le a Huygens a Szaturnusz holdjára

Ha minden a terveknek megfelelően alakul, pénteken űrhajózás eddigi egyik legizgalmasabb kalandja következik: a Szaturnusz körül július 1-je óta keringő Cassini amerikai űrszondához csatolt, és karácsonykor róla levált Huygens, európai gyártmányú leszállóegység belép az óriásbolygó Titán nevű holdjának sűrű légkörébe, majd jó kétórás ereszkedés után megpróbálja biztonságban elérni az égitest felszínét.

Panoráma Tech

Az Enceladus Szaturnusz-holdnak jelentős légköre van

A Szaturnusz körül tavaly nyár óta keringő Cassini amerikai űrszonda kimutatta, hogy az óriásbolygó Enceledus nevű holdjának jelentős légköre van – jelentette be szerda este a Kaliforniában lévő földi irányítóközpont.

MTI Tech

A Szaturnusz fölött is kék az ég

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) pasadenai központjában nem kis meglepetést okozott, amikor a gyűrűs bolygó körül keringő Cassini űrszonda helyi idő szerint csütörtök este erről tanúskodó felvételeket küldött - mondta Bob West munkacsoport-vezető. A Szaturnusz ugyanis földi teleszkópokkal figyelve mindeddig sárgának látszott.