Amint arról a kutatók a "Nature Materials" című amerikai tudományos folyóirat augusztus 1-i számában beszámolnak róla, így külön válik a nanocsövek gyártása és ellenőrzése illetve áramkörbe helyezése, s az új módszer fontos akadályt hárít el a későbbi tömeggyártás útjából, más szóval közelebb hozza azt az időt, amikor az integrált áramkörök tranzisztorait, vagy legalább azok egy részét a jóval gyorsabb és többet tudó nanocsövekkel lehet majd helyettesíteni.
A legegyszerűbb nanocső úgy képzelhető el, hogy egy egyetlen szénatom rétegből álló sík lap össze van tekerve egy kb. 1 nanométer átmérőjű csővé. Vannak félvezető jellegű és fémes jellegű nanocsövek - ez utóbbiak a szénatomok szabályos geometriája miatt igen jól vezetik az elektromosságot. A félvezető nanocsövekből készíthetők az eddig ismert legkisebb tranzisztorok, de a nanocsövek méretük és fizikai tulajdonságaik miatt nagyon nehezen kezelhetők.
Régebben a kémiai párakicsapás módszerével próbáltak nanocsövet növeszteni az áramköri morzsák felszínére. Sajnos ennek során gyakran keletkezett mindkét fajta nanocső. Ezen kívül megjósolhatatlan volt a csövek iránya, és nagy volt az ármérő, pedig kapcsolónak a kis átmérőjű nanocsövek jók.
A pennsylvaniai kutatók először nagy mennyiségű, válogatott és megtisztított félvezető nanocsövet készítettek, és ezek vizes szuszpenziójába mártották a szilícium áramköri morzsát, amire előzőleg ragasztó szerű anyaggal rajzolták ki a mintát, ahová nanocső kellett kerüljön. Ezután belemártották a morzsát a nanocsöves "oldatba", a szükséges helyre odaragadtak a nanocsövek, a felesleget pedig lemosták.
Más kutatók már régebben kidolgozták, hogyan lehet kis átmérőjű nanocsöveket készíteni. A legnagyobb műszaki problémát a nagy tömegben előállított nanocsövek megtisztítása jelentette, ugyanis gyakran maradtak rajtuk széndarabok, vagy más anyagok, s ez lerontotta a minőségüket. Végülis enyhén savas nedves levegőben melegítették őket, és mágneses mezővel szétválasztva távolították el a fémes nanocsöveket és a szennyeződéseket.
Mivel a nanocsöveket ezzel az eljárással másik folyamatban állítják elő, jobban kézben lehet tartani az átmérőt és a minőséget, és így ezzel elhárult egy akadály a sorozatgyártás útjából.
Mengindulhat a nanocsövek sorozatgyártása
Az eddigi növesztéses technológia helyett amerikai pennsylvaniai egyetem fizikusai kész nanocsöveket tudnak szilícium áramköri morzsákra ragasztani megadott minta szerint.

A jegybank kiszámolta, mit érnek Nagy Márton árkorlátozásai
Idén legjobb esetben 0,8 százalékponttal mérséklik az inflációt a kormányzati árkorlátozások, de minél többet hosszabbítgat a kormány, a hatás annál csekélyebb lehet.
Selyem Zsuzsa: „A Drakula-mese ugyanazt a szerepet kapta, mint a fröccsöntött székelykapu”
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
Illegális fakitermelés miatt nyomoznak a Matolcsy-kör egyik strómangyanús emberének birtokán
Hadházy szerint Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea ott szállt meg New Yorkban, mint Kevin a Reszkessetek, betörőkben
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Bejárta egész Európát, aztán rangsorolta az összes országot
Egy szomszédos és egy visegrádi ország is a dobogón, de vajon hányadik helyre került Magyarország?
Telex: Tucatszámra küldik el a dolgozókat a debreceni CATL-től
A portál forrásai szerint kínaiak érkeznek a helyükre.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.