szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Az orvosi műszerek, tűk, katéterek felületére ezüst nanorészecskéket juttatva csökkenteni lehetne – csak az Amerikai Egyesült Államokban évi 2 millióra becsült – kórházi fertőzések számát, amelyek közül minden huszadik halállal végződik.

Az új ezüst nano-részecske bevonathoz szükséges technológiát Bruce Gibbins, a portlandi AcryMed cég alapítója és vezető kutatója mutatta be Portlandban, a „Micro Nano Breakthrough" konferencián. A cég régóta sikeresen gyárt ezüsttel preparált kötszereket, és partnerei felvetésére kezdett el foglalkozni azzal, hogy katétereket is antibakteriális ezüstbevonattal lássa el.

A kórházi megbetegedések közel fele katéterekkel és más, bőrön áthaladó orvosi eszközökkel van kapcsolatban. Az eszközök felületén megtapadt mikrobák biofilmet képeznek, és ebből a kis erődítményből támadják a szervezetet. Antibakteriális bevonattal, például finom ezüst részecskék felvitelével meg lehetne akadályozni a biofilm kialakulását.

Az ezüstöt már az ókori görögök és rómaiak is használták sebfertőződés ellen. Kis koncentrációban az ezüst erősen mérgező a csirák számára, és viszonylag ártalmatlan az emberi sejtekre. A mikrobák az antibiotikumokkal szemben hamar ellenállóvá válnak, de az ezüst-rezisztencia nem fejlődik ki olyan egyszerűen bennük, mert az ezüst a szervezetükben több ponton támad, tehát a mikroorganizmusok csak több egyidejű mutációval válhatnának ellenállóvá az ezüsttel szemben.

Régóta próbálnak ezüst részecske bevonatot előállítani, de az eddigi módszereknél vákuumra, és gyakran magas hőmérsékletre volt szükség. Ezek a vákuumos berendezések drágák és terjedelmesek voltak, a műanyag eszközök nem bírták ki a technológiát. Az AcryMed cég szabad levegőn, közel fagyponti hőmérsékletű ezüst poros folyadékkal kezeli a felületeket. A folyadékban lévő igen finom, 2 és 20 nanométer közötti részecskék mindenféle felülethez odatapadnak, üveghez, rozsdamentes acélhoz vagy teflonhoz egyaránt, és 150-200 napig a felületen maradnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Nanotechnológiával a rák ellen

Nano-részecskékkel akarják gyógyítani a rákos megbetegedéseket amerikai mérnökök: a részecske a vérárammal bejut a daganatba, tönkreteszi a hajszálereket, és ezután adja ki magából a daganatos sejtekre halálos mérgét, nem bántja az egészséges sejteket.

MTI Tech

Mengindulhat a nanocsövek sorozatgyártása

Az eddigi növesztéses technológia helyett amerikai pennsylvaniai egyetem fizikusai kész nanocsöveket tudnak szilícium áramköri morzsákra ragasztani megadott minta szerint.

Panoráma Tech

Nanotechnológiával a tartós sörhabért

A frissen csapolt sör elengedhetetlen tartozéka a dús hab, ami azonban túl gyorsan összeesik. Ezen segíthet brit vegyészek új eljárása, amelyet kifejezetten a hab tartósítására fejlesztettek ki.

ATV Tech

A lyukkártyától a nanotechnológiáig

A kutatással és fejlesztéssel foglalkozó részlegek minden cég legféltettebb titkait, a legelőremutatóbb technológiai csodákat rejtik. A nagy kék óriásvállalat kutatási ágazata idén ünnepli hatvanadik születésnapját. Nézzük milyen út vezetett a lyukkártyás számológéptől a bolygó legmodernebb és legnagyobb kutatási infrastruktúrájának létrejöttéig.

MTI Itthon

Nanotechnológiai kutatóközpont létesül Miskolcon

Az orosz együttműködéssel épülő intézmény várhatóan még ebben az évben elkészül. A négy-ötmillió dolláros kezdeti beruházással gazdálkodó központ a későbbiekben nanotechnikai gyártási eszközök fejlesztésével is foglalkozik majd.

hvg.hu Tech

Nanotechnológiával készülnek a jövő ruhái

Egy tajvani nanotechnológiai vállalat termékei segítségével megelőzhető az izzadás, a viszketés, sőt, még a kellemetlen szagoknak is búcsút mondhat az, aki – egyelőre meglehetősen sok – pénzt áldoz a nano-ruhákra.