Az ENSZ műholdfelvételekkel segíti a katasztrófaelhárítást

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén október 12-ét (hagyományosan október második szerdáját) jelölte ki az ENSZ a természeti katasztrófák csökkentése nemzetközi napjának. A világszervezet az idén a műholdas technika mentéséi célú felhasználását állította az emléknap középpontjába.

A természeti katasztrófák csökkentésében fontos, bár széles körben nem különösebben ismert szerepet játszik az űrtechnológia. A természeti katasztrófák romboló hatásának csökkentése érdekében az ENSZ Világűr Iroda (OOSA) egyebek között arra törekszik, hogy az űrkutatás hasznosítható eredményeit, a műholdak alkalmazását még a fejlődő országok számára is elérhetővé tegye. Így például a mentési munkálatok elősegítése érdekében elérhetővé teszi az ázsiai földrengés után készült műhold-felvételeket.

A műholdak táv-érzékelő rendszere lehetővé teszi, hogy a természeti katasztrófa sújtotta térségről olyan információkat közöljenek, melyek segítségével megállapítható a rombolás pontos kiterjedése, következtetni lehet belőlük a katasztrófa további terjedésének irányára, valamint lényeges információkhoz juthatunk a mentési munkák megtervezéséhez és kivitelezéséhez. A műholdas kommunikációs technológia akkor is használható, ha a katasztrófa sújtotta területen a földi rendszerű távközlési infrastruktúra összeomlott. Ilyen jellegű megoldásokat már általánosan használnak mind a fejlett, mind a fejlődő országokban a katasztrófa-helyzetek kezelése során. Az Egyesült Nemzetek az Űrkutatás Alkalmazásról szóló programjában szerepelt a Világűr Iroda (OOSA) néhány, a témában már megtartott műhely-megbeszélése is. A tanácskozások fő célja az volt, hogy a katasztrófák felszámolásának programjaiba a világ minden táján építsék be és alkalmazzák az űrkutatás eredményeit.

A közelmúltban Pakisztánt, Indiát és Afganisztánt sújtó Richter-skála szerinti 7,6-es erősségű földrengés esetében az Egyesült Nemzetek a földrengés előtt és az azt követően készített felvételeket is elérhetővé tette a mentési intézkedések megkönnyítése érdekében. Az ENSZ a Jelentős és Űrbéli Katasztrófákról szóló Kartája (Charter Space and Major Disasters) célul tűzte ki, hogy egységes rendszerbe foglalt űrkutatási adatokat és azok értékelését arra feljogosított felhasználók útján eljuttassa az ember vagy természet által okozott katasztrófák áldozataihoz.

A Világűr Iroda (OOSA) 2003-ban a fent megjelölt nemzetközi szerződés, a Karta együttműködő szervezete lett. Ezzel az ENSZ rendszere alkalmassá vált arra, hogy a Világűr Iroda által létesített „forró dróton” keresztül a vészhelyzetekre adandó válaszokhoz adatokat kérjenek a Karta hét űrkutatási állomásától. Az ENSZ 2003 augusztusa óta 21 alkalommal vette igénybe a Karta nyújtotta lehetőségeket áradások és földrengések utáni helyzet felmérésére Kínában, a Dominikai Köztársaságban, Etiópiában, Guyanában, Haitiben, Kenyában, Namíbiában, Nepálban, Pakisztánban és a Fülöp-Szigeteken. A hurrikán és tájfun okozta károk következményeinek felmérését segítette a Karta Grenadában, Haitin és a Fülöp-Szigeteken, a földrengéseknél pedig Afganisztánban, Indiában, Iránban és Marokkóban nyújthatott segítséget. Az Észak-Koreában bekövetkezett vasúti-szerencsétlenségről, illetve az Indiai-Óceán térségében pusztított cunaminál, valamint legújabban a Közép-Amerikát sújtó Stan elnevezésű hurrikán okozta áradásokról és földcsuszamlásokról, illetve az indiai-pakisztáni határvidéken bekövetkezett földrengés mértékéről szolgált értékes információval a Kartában foglaltak szerint létrehozott észlelőrendszer.