Hideg vér a hosszú élet titka

A régi népi bölcsesség, amely szerint hidegvérrel - pontosabban hideg vérrel - tovább lehet élni, szó szerint is igaz - bizonyították be amerikai, svájci, olasz és francia kollégáikkal közösen.

  • MTI MTI
Hideg vér a hosszú élet titka
Bruno Conti neurológus (Scripps Research Institute, USA) és csoportja egy speciális gén túlzott kifejeződésével elérte, hogy az agy hőérzékelő központja körüli idegsejtek túlfűtődjenek, s a visszaszabályozás következtében a genetikailag módosított egerek testhőmérséklete 0,3-0,5 Celsius-fokkal a szokásos alá essen.
 
A kutatók a Science című amerikai tudományos folyóiratban arról számoltak be, hogy a szokásosnál hidegebb testtel élő hímek 12, a nőstények 20 százalékkal tovább éltek.
 
Az élőlények testhőmérsékletének állandóságáért a gerinceseknél az agy hipotalamusz része felel. Ez az agyterület az emlősöknél a legfejlettebb. Az egerek hőszabályozását úgy sikerült becsapni, hogy elérték: a hőemelkedést, amely a génmódosítás folytán csakis a közeli sejtek mitokondriumaiban zajlott le, az egész test hőmérsékletének emelkedéseként értelmezte a hipotalamusz, amely ezért a testhőmérsékletet 0,3-0,5 fokkal alacsonyabbra állította.
 
Az egerek annyit ehettek amennyit akartak, és normális társaikkal azonos kalóriamennyiséget fogyasztottak, tehát hosszabb életük nem a csökkentett kalória bevitel következménye volt - ismertette a Science című folyóirat cikkét az elementy.ru című orosz tudományos hírportál.
A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.