szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán anime atyjainak tartott művészek korai munkáira bukkantak egy oszakai régiségkereskedésben japán kutatók.


A Tokiói Országos Filmközpont szakértői csütörtökön jelentették be a felfedezést, és közölték, hogy mindkét fellelt film jó állapotban van.

Az amerikai és európai rajzfilmek 1914 táján jutottak el az ázsiai szigetországba, és azonnal követőkre találtak a helyi képregényalkotók és művészek körében. Köztük volt Koucsi Dzsunicsi mangarajzoló és Kitajama Szeitaro festőművész is, akiknek elsők közül való animés szárnypróbálgatásait találták meg az antikvitásban.

Koucsi először 1917-ben vetített Nakamura Katana című kétperces némafilmje egy csorba kardot vásárló becsapott szamurájról szól. Kitajama egy évvel később bemutatott Urasima Taro című munkája pedig egy népmesét dolgozott fel a teknőc hátán a vízalatti világban kalandozó halászról.

A mangarajzolónak indult indult Simokava Otennel együtt, hármukat nevezik a "japán anime atyjának". Simokava 1917-ben készült Imokava Mukuzo Genkanban no Maki (Imokava Mukuzo, az ajtónálló) című rajzfilmje volt az első forgalomba került japán animációs film.

A filmközpont szakérője szerint ezek a korai munkák éppolyan alapelvek mentén készültek, mint a mai digitális csodák. Ám míg manapság bonyolult, nem ritkán sötét hangulatú történetek elevenednek meg az animékben, a rövidke úttörőfilmek már azzal is komoly hatást értek el a nézők körében, hogy mozogtak, s mivel sok volt bennük a geg, megnevetették a közönséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Anime: harmadannyi képkocka

Az idei Titanic Filmfesztivál programjában először kaptak szerepet - rögtön tematikus blokkban - a világszerte egyre népszerűbb japán rajzfilmek, az animék. Ennek kapcsán tekintettük át a műfaj sajátosságait.

Bari Máriusz Kult

Popkultúrát támogat a Toshiba

A Toshiba támogatásával indított Manganovel projekt keretén belül a japán képregények rajongói online vásárolhatják meg és olvashatják kedvenceiket. Akik le is fordítják a megvásárolt oldalakat, részesedést kaphatnak az eladásokból.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Mangatámadás

A manga meghódította a hazai magaskultúra bástyáit is? Hat füzettel indult el a tekintélyes Líra és Lant csoporthoz tartozó Athenaeum kiadó Mangattack című manga sorozata. A japán képregény hard core fanatikusai azonban nem biztos, hogy elégedettek lesznek, ezek a sztorik ugyanis úgynevezett global mangák, azaz nem originális japán termékek. A manga szigetországbeli piaca hatalmas, a verseny is az: global, vagy "lokál"? Hitek és tévhitek a mangáról; egy igazi gyűjtővel.

hvg.hu Kult

Csapj zajt, válj láthatóvá!

Breuer Marcell-kiállítás a LUMÚ-ban. Láthatatlan dolgok a Trafóban. Spiderman 3; ettől a falra mászol! Alpha Dog: Nick Cassavetes új filmje a mozikban. Taoub: marokkói-francia akrobatikus cirkuszosok, Fuori Uso, azaz Használaton kívül; kiállítás a WAX-ban. Csapj zajt az emberi jogokért! - koncert az A38-on. Programok ínyenceknek a hvg.hu-tól!

MTI Kult

Anime filmek rogyásig egy új rajzfilmcsatornán

Animax néven új csatornát indított Magyarországon a Sony Pictures Television International (SPTI); az A+ helyén láthatják a nézők - tájékoztatott Somló Iván, a társaság regionális marketing-koordinátora.