szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

… és még ebben az esetben is hajlamosak vagyunk elfelejtkezni nem közvetlen...

… és még ebben az esetben is hajlamosak vagyunk elfelejtkezni nem közvetlen rokonainkról. Szerencsére már erre a célra is vannak szoftverek... 

"Hasznos szolgálatot tesz a hazának ki családja múltját feltárja, hiszen egy-egy család múltja, a haza történelmének egy-egy lapja." – szól az idézet, és milyen igaz ! Nem csak a genealógia művelőinek, hanem az egyszerű átlagembernek is roppant érdekes és tanulságos időtöltés családfát készíteni/kutatni. Az igényes kivitelű származási táblák (főleg fényképekkel együtt) egyrészt jól mutatnak a falon, másrészt erősítik a „valahová tartozás” érzését. Hiába, gyökerekre nem csak a növényeknek van szüksége...  A második világháború után erőteljesen elnyomták a családfakutatást, a 70-es évektől azonban ismét virágkorát éli. Nem kellett sok idő és megjelentek az erre szakosodott PC-s alkalmazások is – most az egyszerűbb, otthoni felhasználásra készült családfa-szoftverekből válogattunk.

Hogyan teszteltünk?
Viszonylag egyszerű dolgunk volt a tesztelés során – csak fel kellett telefonálni a családtagokat valamint távolabbi rokonokat; és máris rendelkezésünkre állt egy viszonylag méretes családi „adatbázis”. Egy terebélyes családfa összeállítása nem olyan könnyű, mint amilyennek elsőre tűnik – fontos szempont volt tehát, hogy a vizsgált szoftverek mennyire egyszerűen kezelhetőek és mennyire könnyítik meg a műkedvelő családkutató dolgát. Lévén, hogy nem professzionális genealógusoknak való programokat használtunk, fontos volt, hogy a szóban forgó szoftver tartalmaz-e az átlagos felhasználó számára vonzó funkciókat; pl. a családfa fényképekkel való kiegészítése, nyomtatás, oldalági rokonok (férjek, mostohaszülők, stb.) automatikus beillesztése és egyebek. Vegül megvizsgáltuk, hogy milyen mélységig (azaz mekkora méretű a családfa) tudunk táblázatokat előállítani. 

Ha Béla bácsi ezt megérhette volna...

A genealógia, azaz eredet- vagy származástan (családtörténet) a családfák és ősök kutatásának és ábrázolásának tudománya. A leszármazási táblák õsének a római scala (stemma) tekintendõ, amely kereszt alakú volt, és a vizsgált személyt középen ábrázolták. Napjainkban a családfa (family-tree) ábrázolás már bármilyen lehet, a leggyakoribb megoldás amikor a legtávolabbi ismert ősöket (általában egy házaspárt) ábrázolják a családfa „tetején”, és az ő leszármazottaik által kezd el lefelé terebélyesedni az ábra. Őseink élete tele van izgalmas és hihetetlen dolgokkal és történetekkel, csak győzzük ezeket felkutatni. (No és persze magukat az ősöket sem könnyű megtalálni az esetek többségében). Érdekes dolog például, hogy majdnem minden századik magyar család rendelkezik címerrel, csak a leszármazottak nem tudnak róla ! Egy szó mint száz, a családfakutatás érdekes és izgalmas dolog –igaz a szoftverek a kutatásban nem, csak az ábrázolásban és rendszerezésben segítenek.
 

Ages - Family Tree Database 1.31  
A Daub cég népszerű családfakészítő szoftvere az Ages, valóban nagytudású. Sajnos a sok funkció egy igen ijesztő kezelőfelülettel párosul – a szoftver kezelését tökéletesen elsajátítani nem percek kérdése lesz... Ha viszont megeszoktuk, hogy melyik funkciót honnan tudjuk előcsalogatni (és melyik mire jó), akkor gyakorlatilag percek alatt összedobhatunk egy családfát (a shareware verzióban csak 50, a teljesben 50.000 családtaggal dolgozhatunk). Jól használható kényelmi szolgáltatásokat is tartalmaz a program, az egyetlen igazán nagy hátrány, hogy a családfa kirajzolása és ábrazolása borzasztóan egyszerű – inkább egy periódusos rendszerrre vagy folyamatábrára emlékeztet. Hobbi-genealógusoknak tökéletes, az átlagos érdeklődők egy egyszerűbb programmal jobban járnak.  Shareware.

Családfa az Ages-ben

RapidGen Pro 5.0 
Igazi, professzionális szoftver – a RapidGen GEDCOM kompatibilis, igy nem csak a családfa előállításában, hanem a kutatásban is segít. (A GEDCOM a GEnealogical Data COMmunications rövidítése, ez az adatbázis a WorldConnect Project keretein belül segíti a családfakutatást. A GEDCOM tulajdonképpen egy standard családfa-formátum, ami segíti a kutatást és az adatok cseréjét). Aki csak saját családfájának jópofa képét szeretné szobája falára függeszteni – nos, a RapidGennel ő is jól jár ! Többféle családfa-megjelenítésből választhatunk (még igazi fa formájú is van!), ráadásul minden egyes családtag adatai mellé beilleszthetjük fotóját, vagy akár videóját is (ha van róla). Az elkészült fát könnyedén kinyomtathatjuk, kis kisérletezés után meglepően ízléses formációkat kapunk. A GEDCOM formátum pedig akkor igazán hasznos, ha kicsit mélyebben szeretnénk foglalkozni ezzel az érdekes tudománnyal. A szoftver menedzseli az eseményeket (esküvők, stb.) is – ezeknek megfelelően rögtön módosítja is a családfát. 

GenSmarts 1.0.3.6 
Kétségtelenül az egyik legjobb (nem profi) családfa-szoftver a világon – csak azért nem a legjobb mert a GEDCOM formátumot nem ismeri. Cserébe viszont több internetes adatbázist is elér, sőt egészen konkrétan felajánlja (to-do-list), hogy hol és hogyan (research locations) kutakodjunk a neten, illetve az igazi könyvtárakban, levéltárakban és egyéb helyeken. A tagok mindegyikéhez életrajzot is mellékelhetünk, az elkészült adatbázisban pedig könnyedén kereshetünk/szűrhetünk, illetve módosíthatjuk azt. A hatalmas tudásnak azonban ára van – ez a szoftver bizony nem egyszerű, valószínűleg beletelik pár napba, mire minden funkcióval tisztában leszünk. Ennek ellenére a GenSmarts az egyik legsokrétűbb családfa-szoftver. Az elkészült családfát ki is nyomtathatjuk, illetve különböző formátumokba exportálhatjuk. 

GreatFamily 2.1 
Egy igazi családkutató valószínűleg csak mosolyognak ezen a szoftveren, az egyszerű felhasználók számára azonban tökéletes választás (a WebAttack besorolásában ez az egyetlen családfa-szoftver mi öt csillagot kapott). Családfánkat egyszerű egérparancsokkal készíthetjük el. Minden taghoz képet (sőt külön fotóalbumot) valamint életrajzot csatolhatunk. Az elkészült műből egy klikkeléssel exportálhatjuk a „családi krónikát” MS-WORD formátumban, az egész családfát pedig könnyedén az internetre vagy HTML formátumba exportálhatjuk. Természetesen nyomtathatunk is – amilyen méretben és színben csak akarunk. A felhasználói felület a lehető legbarátságosabb, percek alatt megtanulhatunk minden szükséges funkciót. A GreatFamily tökéletes választás azoknak, akik nem szereténenk mást, mint egy könnyen létrehozható és ízlésesen kinyomtatott családfát. 

Great Family - egyszerúen kezelhető

FamiliaBuilder 3.0.2 
Ennek a szoftvernek az igazi célja nem más, mint hogy könnyedén a webre pakolhassuk (képekkel együtt) családunk történetét, és persze a családfát is. Természetesen ennek létrehozásában is segít – ebben a tekintetben olyan jó közepes, semmi extra funkció, de ami van az könnyen kezelhető. (GEDCOM fájlokat is beolvas). A családfát a három legnépszerűbb forma (Outline, Descendant Tree és CollapsiTree) formátumban ábrázolhatjuk.Ha az összes adatot bepötyögtük, és a képeket is megszereztük őseinkről – akkor csak egy klikkelés és máris készen van egy komplett családi weboldal (nem csak egy oldal, hanem egy teljes site!), linkekkel a családfára, történetre, a tagokra és a fotóalbumra. Mindenféle web-programozói tudás nélkül tudunk tehát ízléses oldalakt készíteni. Érdekesség a rectangle-pic-tool, ezzel egy csoportképen belül is meghatározhatjuk, hogy ki-kicsoda.

Genealogy Browser 1.1 
Ez a szoftver tulajdonképpen egy speciális (nagyon speciális) böngészőprogram. Kizárólag családfánk felderítésében lesz segítségünkre (magát a származási táblát másik szoftverrel kell majd előállítanunk). Telepítés után egy speciális, ám mégis könnyen kezelhető és megszokható kis browser-t látunk, ami összeségében 2billió származási adat között képes kutakodni (beleértve még a társadalombiztosítási és levéltári adatbázisokat is!). A keresés meggyorsítása érdekében a népszerű Ucmore Search Accelerator használja a program, amennyiben ez nincs a gépünkön a szoftver telepítője atutomatikusan felrakja nekünk. Sajnos inkább a nemzetközi adatábzisok és portálok kínálata magas, speciálisan (ősi) magyar családokat pl. nehezen fogunk megtalálni. Érdekesség, hogy a GenBrowser nemcsak a kutakodásban segít, hanem elképsztő mennyiségű, a témával kapcsolatos linket is tárol – ha másért nem, már ezért megéri feltelepíteni a genealógia szerelmeseinek. 

RootsMagic
A RootsMagic az egyik legkönyebben kezelhető családfakészítő. A főablak hérom nézetet tartalmaz: Pedigree View, Family View, Descendants View. Családunk adatainak felvitele után a három nézet segítségével könnyedén elboldogulunk, ha módosítani, vagy bővíteni akarjuk a családi-adatbázist. Ha a beépített rekordmezők (név, születési idő, stb.) nem megfelelőek, akkor könnyen definiálhatunk egy saját mezőkkel rendelkező adatbázist is. Nagyon nagy méretű családfáknál a RootsMagic Explorer modul könnyíti a keresést és a szűrést – akár többszázezer adattal is könnyen egy gyorsan elboldogul. Az elkészült művet nyomtathajtuk illetve a webre is exportálhatjuk. Sajnos a webes verziók nagyon amatőrnek néznek majd ki, nyomtatásban már kicsit jobb a helyzet. A családfák kicsit egyszerűbb megjelenítéséért cserébe viszont könnyen kezelhető és gyors szoftvert használhatunk.

Rootsmagic - látványos megoldások

Ha esetleg komolyabban érdekel valaki a téma, akkor érdemes "guglizni..." Az egyik legismertebb magyar családfa- (és örökös) kutató cég például profi módon felkutatja nekünk őseinket akár több száz évre visszamenőleg is, persze nem ingyen. A magyar családoknak is van már online adatbázisa , egyenlőre nem sokan szerepelnek benne, de reméljük később bővülni fog. A http://www.radixindex.com címen egyszerűen felkutathatjuk családfánkat – ez egy olyan (magyar) adatbázis amely majdnem egymillió rekorddal várja az érdeklődőket, nevekkel, térképekkel vegyesen. Érdemes ellátogatni a http://www.genhomepage.com/ oldalra is, itt rengeteg seegítséget kapunk, ha tudunk egy kicsit angolul. Az egyik legnagyobb adatbázis, ami a kutatásban segíthet a http://www.familysearch.org/ címen található.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!