szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Robotkarmester vezényelte a detroiti szimfonikusokat, majd elbűvölte képességeivel a Yo-Yo Ma világhírű gordonkaművész mesterkurzusára összesereglett helyi zeneiskolásokat. A szokatlan ötlet a Honda Motor Co. vállalattól eredt, amely a nyolcvanas évek közepe óta foglalkozik robotfejlesztéssel. Új modelljét, a gyermeknagyságú (130 cm magas) ASIMO-t és Yo-Yo Mát egymillió dolláros (161 millió forint) zenei továbbképzésre szánt adománya részeként vitte el Detroitba.

ASIMO (Advanced Step in Innovative Mobility) - közönség előtt első ízben - élő előadásban vezényelte kedden a detroiti szimfonikus zenekart, amely a La Mancha lovagja musical The Impossible Dream (Az elképzelhetetlen álom) című zenei betétét adta elő. A robot ámulatba ejtette a hallgatóságot szakszerű zenekarvezetésével - ám amikor kisvártatva Thomas Wilkins karmester és Yo-Yo Ma is színpadra lépett Haydn első hegedűversenyével, azonnal nyilvánvalóvá vált a különbség.

ASIMO egy videóra rögzített előadás karmesterének mozdulatait mímelte, s nem lett volna képes a zenekar esetleges tempóváltását követni. A zenekar tagjai szerint sok minden lehetséges a jövőben, de egyelőre nem valószínű, hogy robotok vennék át az uralmat egy zenekar élén. Egyikük azonban nem tartotta kizártnak, hogy beugorhatnának egy karmester betegsége esetén.

ASIMO a legnagyobb sikert mégis az ifjúság körében aratta. A Yo-Yo Ma szerdai mesterkurzusára összegyűlt 250 ifjú zenész elragadtatottan nyilatkozott a gépemberkéről, amely a karmesterségen kívül egyéb képességeit is bemutatta: futott, táncolt és focilabdába rúgott az elképedt diákok előtt. "Nagyszerű volt. Nem is sejtettem, hogy ilyen színvonalú robotokat tudnak már készíteni" - áradozott egy 16 éves csellós.

Egy másik zeneiskolás szerint már csak azért is érdekes volt a bemutató, mert ASIMO felkeltette a gyerekek érdeklődését a technika iránt: "Sok gyerek, akit ismerek, azt gondolja, hogy a robotok klasszak, és érdekes lenne ilyeneket csinálni" - mondta.

A detroiti szimfonikusok oktatási igazgatója szerint a város iskolásainak mindössze 30 százaléka vehet részt zenei oktatásban. Ez a statisztika más amerikai városokra is érvényes, a városokon kívül még rosszabb a helyzet, hiszen a romló gazdasági helyzet miatt mindenhol meg kellett húzni a nadrágszíjat, s ennek többek között a zenei nevelés is kárát vallotta. "Szeretnénk megmutatni az országnak, hogy mi valóban nagyon komolyan vesszük az oktatást" - nyilatkozta az igazgató a rendhagyó programmal kapcsolatban.

A szimfonikus zenekar ifjú húrosainak karmestere szerint a Honda cég adománya, amely többek között hangszerekhez juttatja a rászoruló tanulókat, azért nagy jelentőségű, mert a zene a szabályokra, a társadalomba való beilleszkedésre, csapatmunkára és felelősségre neveli a gyerekeket: "Több lehetőséget ad nekik, még akkor is, ha nem zenei pályát választanak. Olyasmit kapnak, amit senki sem vehet el tőlük".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Teát szolgáltak fel az első robotok

Japánban a robotok iránti szeretet voltaképpen már legalább 300 éves, s a nyugati tudományos-fantasztikus irodalomban gyakran lázadónak és agresszívnak ábrázolt robotokkal ellentétben a japán köztudatban a robotok az emberek barátságos segítőiként élnek.

hvg.hu Tech

Szemmel irányítható a világ legjobb sebészrobotja

Képes a műtéteket végző orvosok szándékait érzékelni egy új brit sebészrobot. A szemmozgás szerint operáló rendszer emellett képes a szövetek mögé is lát, valamint megtiltja, hogy az orvos véletlenül belevágjon bizonyos területekbe - adta hírül a The Guardian.

hvg.hu Tech

Robotot csináltak Maugliból

Egyre agilisebb robotokat fejlesztenek Japánban. A tokiói egyetem munkatársai videón is prezentálták a Mauglinak keresztelt ugrórobotot, amelynek mozgását a békáéról mintázták.

hvg.hu Tech

Jövőre bérelhető az erősokszorozó robotruha?

Jövő évtől várhatóan már bérelhető Európában emberi erőt megsokszorozó robotruha. A Japánból érkező fejlesztés hírét sokan kacsának veszik, már csak azért is, mivel a gyártó cég és a robot neve is sci-fi filmekből ismert klasszikus név.

Bari Máriusz Tech

Jégen sem csúszik el a robotkutya - videó

Két éve már beszámoltunk a BigDog-nak nevezett harctéri teherhordozó robotokról. Az amerikai védelmi minisztérium kutatórészlege által támogatott projekt új videója az elmúlt két évben történt tökéletesítéseket mutatja be.

hvg.hu Tech

Őrző-védő robot küzd a drogdílerekkel

Egy atlantai bártulajdonos saját kezűleg épített egy távírányítású robotot, amelynek segítségével elriasztja az üzlete környékén feltűnő kábítószerárusokat és egyéb gyanús alakokat.

Bari Máriusz Tech

Világot látni egy roboton keresztül

Játszani képes mesterséges intelligenciát, fogyatékosok életét és beilleszkedését segítő megoldásokat mutattak be az ELTE Sajtóklubjának legutóbbi állomásán.