Meghalt a DRM: szabad a másolás

A Harvard Egyetem Free Culture csoportja hivatalosan eltemette a digitális szerzői jogvédelmet. A hét éve bevezetett módszert ma már a zenekiadók és a zenelejátszókat gyártó cégek sem támogatják egyhangúan.

  • hvg.hu hvg.hu
Meghalt a DRM: szabad a másolás

A Zune az utolsó pillanatig videót játszott le
© Creative Commons/Christine Xu
Múlt hét szombaton, a massachusettsi Cambridge-ben szimbolikusan örök nyugalomra helyezték a digitális szerzői jogvédelmet (DRM). A ceremónia keretében egy iPod-ot, valamint a Microsoft Zune nevű médialejátszóját először egy vödörbe helyezték, majd beborították földdel. A kész installációtól azután egy mise keretében vettek búcsút.

A DRM-et számos kritika érte, leginkább felhasználói oldalról, ugyanis a DRM-védelemmel ellátott CD-k és fájlok sokszor nem voltak kompatibilisek a lejátszókkal. Ennek köszönhetően komoly visszaesés volt tapasztalható az értékesítés terén, míg végül több szolgáltató is meghátrálásra kényszerült, s végül eltávolította a DRM-et termékeiről.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.