szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A kormanyszovivo.

A kormanyszovivo.hu oldal egészen pontosan 200 milló forintba került – mindez természetesen az adófizetők, azaz a kedves olvasó és jómagam által befizetett forintokból. Hagyjuk most a demagógiát, miszerint egészen pontosan mennyi inkubátor és óvoda-felújítás jönne ki ekkora összegből – engem sokkal jobban érdekel a dolog szakmai oldala.

Tizenöt éves pályafutásom alatt, sok-sok weboldalt készítettem/készítettünk, volt amelyiket csapatban, volt amelyiket egyedül, „freelancer”-ként. Volt ami itthonra készült, volt ami a tengerentúlra, voltak köztük olcsó, és szívességből készített oldalak, és voltak üzletileg jövedelmezők is. Volt céges, magáncélú, volt hobbioldal, és igen – volt olyan is, ami politikusoknak, vagy éppen pártnak készült. A kormanyszovivo.hu egészen pontosan kétszáz „misibe” került, ebből kilencmillió forintot kapott az oldal készítője, a maradék állítólag a „fenntartásra” megy el. Nos, számoljunk…

Ezt a template-et 200 dollárért csináltam. Most akkor én vagyok a lúzer?

A dolog erősen emlékeztet a „kiírok rá pályázatot, mossátok le a kocsimat harminc millió forintért, plusz megtarthatod a slagot is a végén…” - típusú pályázatokra, rögtön el is mondom, hogy miért. A nagy Hofi szavaival élve.. „…mit ad isten elvtársak…” a honlap elkészítésére a kilencmillió forintot Gyurcsány Ferenc egy korábbi üzlettársának, Honti Pálnak a cége nyerte el. Ezzel még nem is lenne gond! De…

Vannak olyan weboldalak, site-ok amelyek kilencmillióba kerülnek – sőt vannak még drágábbak is. Ezek azonban többnyire teljes portálok, közösségi elemekkel, rengeteg Web2-es funkcióval, videó-streamekkel, isteni (saját!) dizájnnal, és még ezer extrával és fejlesztéssel. Ha a kormanyszovivo.hu egy ilyen oldal lenne, akkor ez a blogbejegyzés sem született volna meg.

A kormanyszovivo.hu oldal azonban nem ilyen. Sőt, még csak nyomokban sem ilyen… Vessünk csak egy pillantást az oldalra, és nézzük meg szakmai szempontból.

Design: Nos, a dizájn azaz a külalak egy szubjektív dolog, azt azonban mindenki meg tudja ítélni, hogy egy-egy oldal megjelenése mennyire aprólékosan kidolgozott, mennyire részletes és igényes. Vagy mennyire nem. Látható, hogy valami mennyire követi a trendeket, esetleg mennyire „újít” – sőt ha valakinek egy kicsit gyakorlottabb a szeme, akkor azt is látja mennyi munkaóra fekszik egy-egy oldal megjelenésében. Az általunk elemzett honlapocska külalakja, szerény szakértői véleményem szerint igen amatőr, a legszélsőségesebb esetben sem tarthatott tovább 15-20 munkaóránál eme dizájn megálmodása. Logó gyakorlatilag nincs, a menü teljesen szöveges, a grafikai elemeket a nemzeti színek vannak hivatva jelképezni. Ha most megnézzük a templatemonster.com-on  megvásárolható dizájnokat, akkor meglepődve tapasztaljuk, hogy bármelyik „template” szebb és igényesebb, mint a kormanyszovivo.hu megjelenése. Előbbieket 25 dollár/template áron vesztegetik, azaz nagyjából kétezer darab igen minőségi dizájn-t tudunk vásárolni kilencmillió forintból.

Ez a dizájn egészen pontosan 25 dollárba kerül.

Funkciók: lássuk, mit is tudhat jelen elemzésünk tárgyát képező oldal? Hiszen, ha ilyen sokba került, akkor valószínűleg forradalmi fejlesztésekről lesz szó, a látogató joggal gondolja, hogy az oldalon majd interaktív funkciók tömkelege fogadja , Flash-játékok és 3DMax-ban animált Gyurcsány-fejek, fórum, interaktív videó, e-shop, hatoslottó, csipsz és túrós bukta… Nos eltöltöttem az oldalon nagyjából egy órát. Bementem a legutolsó menüpontba is, átnéztem minden szekciót. A „Videók” menüpontra kattintva nem jön be semmi, a galéria pedig üres kereteket tartalmaz.  Ezen felül megtekinthetjük a két kormányszóvivő igazolványképét (fejenként egy JPG, azaz összesen két darab JPG), illetve elolvashatjuk a kormányprogramot: igaz, csak PDF verzióban, mert kilencmillióból már nem futotta átkonvertálni HTML-be. Található még ezen felül az oldalon… hmmm… mi is? Semmi. Ennyi volt. Ja igen, megnézhetjük még a kormánytagok fotóit is!

Galéria a kormanyszóvivő oldalon - eztmostígyhogy?

Ennek a szakmai nyelven ún. statikus oldalnak a fenntartása, és üzemeltetése (az üzemeltetés – mivel semmi közösségi és egyéb funkció nincsen - annyit jelent, hogy feltesszük egy szerverre, majd jól otthagyjuk) kb. 70-100 millió forintba került. Tekintve, hogy még a legjobb szerverparkokban (őrszolgálat, szerverterem különhűtéssel, biztosítás, saját generátor, stb.) is maximum havi egy-két millió forintba kerül a „fenntartás” (legalábbis ilyen formátumú oldalból/szerverből ha megszakadunk sem tudunk többet kihozni), jogosan vonhatjuk le a következtetést: az oldal üzemeltetését végző 100%-ban állami tulajdonú Kopint Datorg Zrt. gyakorlatilag Magyarország legdrágább szerver-üzemeltetője. A kormányszóvivő állítása szerint az összeg másik fele „…a szükséges hardverek beszerzésére ment el.”

Csodálkozva kérdem, vajh milyen hardverről lehet szó? Merevlemez? A site mérete ránézésre nem haladhatja meg az 50MB-ot (sem), szóval egy darab merevlemez elég lenne– de ez sem kell, hiszen hardvert általában nem veszünk…  Ha weboldalt készítünk, arra van a szerver üzemeltető, hogy biztosítsa a hardvert. Másféle hardver, ami nélkül nem működhetne a kormanszovivo.hu hirtelen nem jut eszembe… mosógép? Állólámpa? Valaki felnyithatná a szemem, hogy egy egyszerű statikus weboldalhoz, mégis milyen jellegű százmilliós hardver szükséges?

Az egész hóbelevancot meg lehetett volna oldani így:

1. desing a templatemonster.com-ról = 25 dollár
2. domain név a godaddy.com-ról vagy hasonló szolgáltatótól, egy évre kb. 15 dollár
3. szerver bérlés szintén a godaddy.com-ról, domainnel együtt ingyenes, 200MB tárhely és egy elég gyors vonal végén ülő szerver, MySql, CGI, PHP támogatással.
4. bármilyen HTML-hez egy kicsit is értő ember vagy cég, aki mindezt összepakolja és feltölti, legtúlzóbb esetben is legyen, mondjuk kétmillió forint.

Ez eddig egész pontosan kétmillió forint és 40 dollár.

Rövid ám mélyreható elemzésem végeztével értetlen arccal ülök a monitor előtt… Kérem, könyörgöm! Valaki magyarázza el nekem: mi került ezen a weboldalon 200 millió, adófizető forintba?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!