szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Sajnos erre csak kevés lejátszót készítenek fel, a legnépszerűbbekből pedig...

Sajnos erre csak kevés lejátszót készítenek fel, a legnépszerűbbekből pedig kimarad ez a szolgáltatás. Erre jelenthet valamelyest gyógyírt az alábbi két alkalmazás.

MiniLyrics
A MiniLyrics szinte tökéletesre sikerült. Nem kevesebb, mint 18 népszerű médialejátszóval kompatibilis, többek között a Windows Media Playerrel, az iTunes-szal és a WinAmppal. Sőt, még Windows Mobile rendszereken futó változata is van.

Lejátszáskor rögtön megjelenik a dalszöveg is

Miután elindítottuk kedvenc lejátszónkat (mi a tesztre az iTunes-t használtuk), vele indul a MiniLyrics is. Alapértelmezésben egy aprócska ablakban látjuk az éppen lejátszott dal szövegét, de ezt kedvünkre nagyíthatjuk, kicsinyíthetjük, skinezhetjük (akár az adott lejátszó külsejéhez is illeszthető), és választhatunk többféle előre definiált méret és típus közül. Ha a készülő 6-os változat bétáját töltjük le, akkor „ablak nélkül”, pusztán a szöveget is megjeleníthetjük a többi alkalmazás fölött.

Az új béta változat variációja

A program jelzi a dalszövegben, hogy éppen hol tart az előadó (soronként), így a szövegkövetés is könnyen megy. Karaoke mód is van, így akár a dalok eléneklésében is segít a program.
Ha úgy szeretjük jobban, a letöltött szövegkönyveket a Notepadben is megnyithatjuk egyetlen kattintással, s lehetőség van szövegkönyvek létrehozására is, vagy a letöltöttek MP3 fájlokhoz rendelésére.

Ha több változatot is talál a program, választhatunk

A tesztek során az angol nyelvű dalok többségéhez megtalálta a program a szövegeket, de sajnos minden magyar előadón elbukott (ilyenkor esetleg lehet próbálkozni böngészőben a http://www.zeneszoveg.hu oldalon).
Sajnos a program nem ingyenes, 20 dollárt kell érte fizetnünk, ha használni szeretnénk, de van belőle kipróbálható változat, így nem kell zsákbamacskát vennünk. Az 5-ös verziót magyar menüvel is felruházták.

EvilLyrics
Az EvilLyrics hasonló alkalmazás, viszont ingyen használhatjuk. Kicsit kevesebb lejátszóval dolgozik össze, de a legnépszerűbbek (Windows Media Player, iTunes, Winamp, MediaMonkey stb.) itt is használhatók.

Nem olyan látványos, de ingyen van...

A honlap szerint 15 millió dalszövegre kereshetünk, ami jelentős mennyiség, de így is belefuthatunk olyan dalba, amelyhez a program nem talál megfelelő szöveget. Magyar előadók esetében itt is elég rosszak az esélyek.
A program kevésbé szép (mondjuk inkább, hogy ronda), mint a MiniLyrics és feleannyira sem testre szabható, de legalább ellátták magyar menükkel. Igaz, kissé „szabad szájú” (pl. az online kapcsolatra való rákérdezés az alábbi: “Akarsz szarakodni kapcsolat nélküli módban is?”). No, mindegy. Ajándék szoftvernek ne nézd a szófordulatait...
Ha van karaoke lehetőség, arra a program figyelmeztet minket, és a karaoke szövegváltozatot is megjeleníthetjük.
Az EvilLyrics ugyan nem túl látványos, de ha kényelmesen akarunk letölteni dalszövegeket az éppen lejátszott zenéhez, érdemes lehet bevetni.

Ha egy dalszöveget a két fenti program egyike sem talál meg, hagyatkozhatunk persze a Google-ra is. Az előadó neve és a dal címe, illetve a „lyrics” szó beírásával (magyar előadóknál persze inkább a „dalszöveg” ez a bizonyos szó) a népszerű kereső általában meg szokta találni a kérdéses szöveget. A lejátszóprogramok pedig az esetek többségében lehetőséget kínálnak arra, hogy a dalszöveget elmentsük a dal TAG információi közé (az iTunes esetében jobb klikk a dalon, Get Info menüpont, majd a Lyrics fül).


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!