Atomtollal írták le a világ legkisebb betűit Oszakában

Olyan atomtollat hozott létre az oszakai egyetem egy kutatócsoportja, amellyel nanoméretű szöveget lehet írni úgy, hogy a toll az adott felület egyes atomjait tudja módosítani, adta hírül a japán Asahi Shinbun napilap.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Atomtollal írták le a világ legkisebb betűit Oszakában


A kutatók elmondása szerint az atomtoll egy korábbi felfedezésen alapul már, ők csak továbbfejlesztették az ötletet. A korábbi találmány, a dinamikus atomi erő mikroszkóp (dAFM)  nagyszerűsége abban áll, hogy egy atommikroszkóp felületén lévő szilíciumatomok képesek egy félvezető ónminta felületén kicserélődni, ha elég közel vannak egymáshoz.

Ezen atomcserére alapozva hozták létre a japán kutatók a tollat, amely segítségével képesek voltak elrendezni az egyedi szilíciumatomokat egy félvezető felszínén. A szilícium vegyjelét, az "Si"-t másfél órán át írták. Mindez szobahőmérsékleten zajlott, ami azt jelenti, hogy a módszernek igen széles felhasználási lehetőségei képzelhetők el a gyakorlati életben. Az a tény, hogy szilárd anyagok felületére meghatározott atomokat fel lehet vinni, lehetővé teszi, hogy megrendelt tulajdonságú nanoszerkezeteket hozzanak létre.

A leírt két betű 2*2 nanométeres, ami 40 ezerszer kisebb egy átlagos emberi hajszál vastagságámál. Fizikailag nem lehetséges ennél kisebb írás létrehozása, nyilatkozta Maszajuki Abe, a csoport egyik kutatója.

Ha a gyártási procedúrába integrálni lehetne az ilyen jellegű egyedi atomcserét, jelentős fejlődéshez vezethetne, a csipgyártás például karóra méretű szuperszámítógépeket hozhatna létre, írta az Asahi Shinbun.
Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?