Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Négy évnyi kutatás után új mérföldkövéhez érkezett az emberi gonoszság kutatása. Selmer Bringsjord, a Rensselaer Politechnikum kognitív tudományok tanszékének vezetője egy olyan virtuális személyiséget alkotott meg, amely szeret másoknak ártani és már lehet is vele beszélgetni. Igaz, megalkotója nem merné elhelyezni a Second Life-ban sem.
E: a gonosz igazi arca? © Rensselaer Polytechnic Institute |
A virtuális személyiséggel legutoljára egy esettanulmányt reprodukáltak, amely a kísérletet ihlető M. Scott Peck pszichiáter könyvén alapul: a példában egy fiú szerepel, akinek a szülei azt a fegyvert adják a kezébe, amellyel a bátyja követett el korábban öngyilkosságot. E jelenleg az érvelésnek és a morális döntéseknek azon a szintjén áll, amelyen azt képes állítani: ő adta oda a pisztolyt a bátyjának, mert annak éppen szüksége volt egyre.
2008 végére a gonosz negyedik generációját hozzák létre, amely a belekötött mesterséges intelligencia révén már tud angolul beszélgetni azokkal, akik megszólítják, a szlenget viszont még nem fogja érteni. Bringsjord maga is bevallja, hogy projektje még egy szoftver esetében is etikai kérdéseket vet fel. Azt mondja, ezt a karaktert semmiféleképpen nem rakná be a Second Life-ba, de még egy egyszerű virtuális környezetbe sem előre kialakított biztonsági rendszerek nélkül - ezek olyan etikai szabályok lennének, amelyeket Asimov fogalmazott meg a robotika három alaptörvényeként: a robot nem árthat az embernek és nem nézheti tétlenül azt, hogy az embert veszély fenyegeti, köteles engedelmeskedni az emberek parancsainak, ha ezzel nem veszélyeztet embert, illetve köteles magát megvédenie addig, amíg ez nem ütközik az előző szabályokba.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.