szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A felnőttektől magukra hagyatva, mintegy 90 millió éve ragadt a sárban, és pusztult el egy tó partján a mai Góbi-sivatag területén 25 fiatal Sinornithomimus, azaz kínai "madárutánzó" dinoszaurusz. Közülük kettőnek a csontvázát hétfőn állították ki első ízben Kínában, a Belső-Mongóliai Autonóm Terület fővárosában, Kukuhotóban.

A jó állapotban fennmaradt fosszíliák, amelyeket kínai és amerikai paleontológusok tártak fel, bepillantást engednek abba, miként is éltek ezek a "csordában" legelésző, struccszerű dinoszauruszok.

"Ez egy nagyon izgalmas felfedezés, hiszen az esetek 99,9 százalékában olyan dinoszauruszok csontvázaira bukkanunk, amelyek más-más időben éltek, s különböző, általunk ismeretlen okok miatt pusztultak el" - hangsúlyozta Paul Sereno, a Chicagói Egyetem paleontológusprofesszora, aki az expedíció egyik irányítója volt. Csupán az esetek fennmaradó 0,1 százalékában kedvez a szerencse a tudósoknak, s bukkannak a dinoszauruszok olyan kisebb csoportjaira, amelyek árvíz, vulkánkitörés vagy egyéb természeti csapás miatt pusztulnak el.

A National Geographic által finanszírozott amerikai-kínai expedíció még 2001-ben tárta fel a Góbi-sivatagban, Kukuhotótól 600 kilométerre nyugatra a 25 csontvázat. Elhelyezkedésük arra enged következtetni, hogy a dinoszauruszok a tó vizével akarták szomjukat oltani, ám a sár foglyul ejtette őket, s lassan elsüllyedtek. A medencecsontok fura elhelyezkedése viszont arra utal, hogy ragadozók próbálták a sárból kiráncigálni a Sinornithomimusokat. Maradványaik körül rákszerű lények maradványait találták, ebből arra következtettek a kutatók, hogy pusztulásuk után nem sokkal a dinoszauruszok tetemét belepte a víz, amely segített megőrizni maradványaikat.

Feltárásuk után a csontvázakat a Chicagói Egyetemre szállították, ahol tanulmányozták és konzerválták őket, ám ez év végéig visszakerülnek Kínába.

Sereno professzor szerint a Sinornithomimusok két lábon járó, struccszerű tollazattal borított dinoszauruszok voltak, amelyek magassága felnőttként elérte az 1,2 métert, s apró növényekkel táplálkoztak. Tan Hszi-nej, a belső-mongóliai föld- és erőforrásügyi hivatal munkatársa szerint - aki szintén részt vett az expedícióban -, a "csibéknek" magukra hagyva kellett gondoskodniuk szükségleteikről, míg a felnőttek mással foglalatoskodtak - a tojásokat költötték, vagy fészket építettek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Hogy nőhettek ekkorára a dinoszauruszok?

Csaknem 40 méteres testhosszukkal és 17 métert is elérő magasságukkal a szauropodák a Föld valaha élt legnagyobb szárazföldi állatai voltak. A bonni és a zürichi egyetem kutatói most megtalálták az óriás-dinoszauruszok nagyságának okait: az őshüllők lemondtak a rágásról, madárszerű tüdejük volt, és rugalmas anyagcseréjük.

MTI Tech

Galamb méretű dinoszaurusz magyarázhatja a madarak eredetét

Egy több mint 150 millió évvel ezelőtt élt, lopott tojásokkal táplálkozó kis tollas dinoszaurusz megmagyarázhatja a hüllők madárrá fejlődésének egyik fontos szakaszát - állítja a Nature című brit szaklapban megjelent tanulmány.

MTI Tech

Korábban jelentek meg a dinoszauruszok Európában, mint gondoltuk

Német régészek egy csoportja rekonstruálta egy gyapjas orrszarvú koponyáját, amely Türingiában élt 460 ezer évvel ezelőtt, vagyis ezek az állatok már sokkal korábban bevándoroltak Ázsiából Európába, mint azt korábban feltételezték.