szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Múzeumi műtárgy lett a több lemez- és filmkiadó vállalattal is perben álló Pirate Bay fájlcserélő internetes oldal egyik szerveréből, amelyet a rendőrség még tavaly kobzott el.

A svéd Nemzeti Műszaki Múzeum 243 dollárért (54 ezer forintért) vásárolta meg a kalózszervert, amely mostantól az "emberek életére komoly hatást gyakorló találmányok" között foglal majd helyet.

Az intézmény közleménye szerint a szerzői jogi védelem alatt álló anyagokról való másolatkészítés egyáltalán nem újkeletű jelenség, hiszen már a hetvenes években is fölöttébb vitatott ügy volt a magnószalagok másolása.

A Pirate Bay portálon keresztül a felhasználók filmeket, zenéket, számítógépes játékokat és más, szerzői jogi védelem alá eső műveket oszthatnak meg egymással.

A fájlcserélő webhely üzemeltetéséért felelős négy férfit azzal vádolják, hogy a honlap fenntartásával bűnsegédként közreműködtek a szerzői jogok megsértésében. Emiatt pedig komoly kártérítési összeggel és fejenként akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is szembesülhetnek. Az ügyben péntekre várható ítélet.

Érdekesség, hogy kiszivárogtak az internetre a szerzői jogvédők első számú közellenségének számító fájlmegosztó oldal üzemeltetőiről szóló dokumentumfilm, a TPB-AFK című alkotás részletei. A képsorok egy korai tesztvetítésre becsempészett kamerával készültek. A jelenet az oldal tulajdonosait ábrázolja, amint éppen a bevételeiket számolgatják. A filmet jegyző Simon Klose rendező-producer reményei szerint az öt éven belül elkészülő alkotást sokan töltik majd le a Pirate Bay-ről - írja a Torrentfreak.com.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

The Pirate Bay: rosszul áll a szerzői jogvédők szénája?

Nem tudták még sarokbaszorítani a világ legnagyobb torrentoldalát a jelenleg is zajló stockholmi perben. A tárgyalás második napján elejtették a vádak felét, a harmadik napon pedig elhangzott: lehet, hogy valaki meglopta a torrentoldal adminisztrátorát, valamint lehet, hogy a King Kong nevű felhasználó tényleg a kambodzsai dzsungelekből tölti le magának kedvenc tévésorozatait, írja a TorrentFreak.