szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A betegség egyes típusait fényre aktiválódó gyógyszerekkel kezelik. Ezeket azonban eddig csak kórházakba telepített drága lámpákkal, vagy lézerekkel lehetett használni. Egy új fejlesztés azonban lehetővé teheti, hogy bárhol, bármikor be lehessen juttatni a gyógyszert a szervezetbe.

A New Scientist értesülései szerint az új tapaszt a brit Polymertronics nevű cég fejlesztette ki. A belső felületén organikus fénykibocsátó diódákat (OLED) helyeztek el. A kezelendő felületet először be kell kenni a gyógyszert tartalmazó krémmel, majd felhelyezni rá a tapaszt, amelynek fénye aktiválja a tumoros sejteket elpusztító vegyi anyagokat.

A fényterápiás kezelésekhez eddig speciális lámpákra,
vagy lézerre volt szükség
© Polymertronics Ltd.
„Igyekszünk minél olcsóbb és egyszerűbb gyógymódot találni a bőrrák legyőzésére” – nyilatkozta a New Scientistnek Stephen Clemmet, a Polymertronics vezérigazgatója.

A cég által kifejlesztett ragtapasz belső felületére 4 milliméteres négyzetekbe rendezve viszik fel az elemről működtetett OLEDeket. A hajlékony műanyag segítségével a teljes, rákos bőrfelület lefedhető, így a fény közvetlenül a daganatot éri.

A laboratóriumi tesztek kimutatták, hogy a módszer hatékonyan pusztít el többféle bőrrákfajtát is. A klinikai tesztek rövidesen megkezdődhetnek; az április 21-én egy polimer-technológiai konferencián bemutatott tapaszok pedig két éven belül kerülhetnek kereskedelmi forgalomba.

A University of St. Andrews kutatói által alapított Lumicure nevű cég hasonló fejlesztésen dolgozik, amellyel szintén a bőr rákos megbetegedéseit lehet majd gyógyítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Hangot alakítottak át fénnyé, mindezzel elkerülhető a bőrrák

Mindannyiunk által jól ismert folyamat az, ami a mobiljainkban az elektromosságot hanggá alakítja. Ennek megfordításával kaliforniai kutatók a világon először tudtak hanghullámokat fénnyé átalakítani, a Nature Physics szaklapban publikált tanulmányuk pedig rámutat: nemcsak jobb chipeket lehet ezen tudás birtokában előállítani, írja a Popular Science.

MTI Plázs

Hogyan kerüljük el a bőrrákot?

A szoláriumozás a 35 év alatti korosztály esetében 98 százalékkal növeli a bőrrák kialakulásának veszélyét, de akár egyetlen alkalommal történő mesterséges barnulás is 22 százalékkal magasabb kockázattal jár - állítják ausztrál kutatók.

MTI Plázs

Két újabb gén köthető a bőrrákhoz

Az európai elődökkel bíró emberek körében leggyakoribb bőrrákkal, a laphámrákkal összefüggő két új génváltozatot találtak az izlandi Decode Genetics elnevezésű biotechnológiai cég kutatói.

Medipress Plázs

Bőrrák: öt jel, hogy gyanús az anyajegy

Újabb kutatások szerint a 6 milliméternél nagyobb átmérőjű elváltozások gyakrabban bizonyulnak melanomának (rosszindulatú pigmentsejtes daganat), mint a kisebbek.

hvg.hu Tech

Megtalálták a bőrrák szagát, hamarosan eltűnhet a biopszia?

Megint a természetet kell utánoznunk, mondják amerikai kutatók, akik arra figyeltek fel, hogy egyes kutyák képesek kiszagolni a melanómát, illetve egyes ráktípusokat az emberi szervezetben. Ha megtaláljuk a ráktípusok jellegzetes szagmintáit, elég lesz egy érzékelőt elhúzni a szervezet felett, hogy kimutathassuk a kifejlődő sejttenyészeteket.

Medipress Plázs

Más daganatos megbetegedést is okozhat a bőrrák

Egy kedden megjelentetett tanulmány szerint amerikai kutatók kimutatták, hogy jelentős összefüggés fedezhető fel a nem melanomás (pigmentsejtes) bőrrák jelenléte és másfajta rákos megbetegedések kialakulása között.