szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kilenc veszélyes, mezőgazdaságban és iparban használt vegyszerrel bővül a tiltott szerek listája - egyezett meg több mint százhatvan kormány az ENSZ konferenciáján. A kilenc növényvédőszer és ipari vegyszer tizenkét "társához" csatlakozik, amelyeket a 2001-es, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyezőanyagokról szóló Stockholmi Egyezmény száműzött a használatból.

Egyes vegyszerek kereskedelme akár dollármilliókat is hozhat évente, de a konferencián résztvevő országok úgy döntöttek, túl nagy veszélyt jelentenek, így alternatívákat kell találni - tudósított az AlertNet nevű portál.

Donald Cooper, a Stockholmi Egyezmény végrehajtó titkára elmondta, a most betiltott szerek azért különösen veszélyesek, mert "nem tisztelik" az országhatárokat, így mindenhol megtalálhatók a trópusoktól a sarkokig. Hosszú ideig a légkörben, a talajban és a vizekben maradnak, évekig tart lebomlásuk, felhalmozódnak az élőlényekben és a táplálékláncokban. Káros hatással lehetnek a szaporodásra, a mentális képességekre valamint a növekedésre, továbbá rákot is okozhatnak.

"Többnyire nem az a kérdés, hogyan ellenőrizzük a felhasználásukat, hanem az, hogyan szabadulunk meg tőlük" - mondta Cooper, aki szerint a különböző fejlettségi szinten álló országok eltérően vélekedtek arról, hogy mikortól vonják ki a vegyszereket a forgalomból.

Az egyik frissen betiltott vegyszer a lindán. A mezőgazdaságban már helyettesítették más szerrel, egyes országok azonban még alkalmazzák fejtetű irtására, így az általános egy év helyett öt éven túl fog csak eltűnni a polcokról.

A perfluoro-oktán-szulfonát számos termék alkotóeleme, az elektromos alkatrészektől a tűzoltóhabig, kereskedelme dollármilliárdokban mérhető. Mivel egyes alkalmazásaiban nincs alternatív szer, ezért az azonnali betiltás helyett inkább korlátozzák a használatát.

Nehéz összeegyeztetni az érdekeket, jó példa erre a DDT. A növényvédőszer feltalálója 1948-ban orvosi Nobel-díjat kapott, mert a szer kiváló eredménnyel irtotta a maláriát terjesztő szúnyogokat. Azóta a DDT mérgezőnek bizonyult, és a Stockholmi Egyezmény "piszkos tizenkettője" közé száműzték - mindazonáltal még mindig széleskörűen alkalmazzák a malária elleni harcban.

A találkozón a felek megegyeztek arról, hogy munkájukat a jövőben jobban egyeztetik két másik környezetvédelmi egyezménnyel, a Bázeli Egyezménnyel a veszélyes hulladék szállításáról, valamint a Rotterdami Egyezménnyel a veszélyes vegyszerek kereskedelméről. Mindhárom egyezmény közös konferenciájára 2010 februárjában kerül sor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Újabb tanulmány: vegyszerek okozhatták az "öbölháborús szindrómát"

Egyre több bizonyíték utal arra, hogy rovarirtó szerek és más vegyszerek együttes alkalmazása okozta az úgynevezett "öbölháborús szindrómát" az 1991-es iraki háborúban az amerikai katonák között, legalábbis az esetek egy részében - írta egy amerikai tanulmány szerzője.