szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kihalás fenyegeti az Afrikában és Ázsiában élő, egykor virágzó orrszarvú populációkat az állatok szarvára irányuló orvvadászat és illegális kereskedelem növekedése miatt, derült ki a Természetvédelmi Világalap (WWF) és a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) közös jelentéséből.

A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló washingtoni egyezmény (CITES) betartásáról csütörtökön megtartott genfi találkozón bemutatott jelentés a Dél-Afrikában és Zimbabweben élő veszélyeztetett orrszarvúak vadászatának növekedéséről számol be, melynek alapvető mozgatórugója az ázsiai bűnözőcsoportok rinocéroszszarv iránti igénye.

"Az orrszarvúak helyzete kétségbeejtő" - mondta Susan Lieberman, a svájci székhelyű WWF illetékese. Míg 2000 és 2005 között havonta három orrszarvút gyilkoltak le Afrikában az állatok 18 ezres populációjából, addig mára csak Dél-Afrikában és Zimbabwében minden hónapban tizenkettő esik áldozatául az orvvadászoknak. Az Indiában és Nepálban élő 2400 rinocérosz közül január óta az előbbi országban tíz, az utóbbiban pedig legalább hét állatot öltek meg. Sok ázsiai országban a népi gyógyászat egyik alapanyagaként tekintenek a szarvakra és éppúgy felhasználják őket a különböző betegségek, mint az impotencia kezelésére, függetlenül attól, hogy a szakértők szerint semmilyen hatásuk sincsen.

Bár az orrszarvúak bármely testrészére irányuló kereskedelmet a CITES tiltja, a WWF szerint a mostani fellendülés "az elmúlt évekhez képest a legrosszabb" és halálos ítéletet jelent a még életben lévő állatok számára. Itt az ideje, hogy a kormányok "lecsapjanak a kereskedelemért felelős bűnözőkre és megfelelő támogatást nyújtsanak a rinocéroszok élőhelyéül szolgáló országok erőfeszítéseihez" - mondta Lieberman.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Kihalhat az emberiség, a szavaink biztonságban vannak

Biztonságos, bár az emberiség számára meglehetősen nehezen elérhető üstökösre kerül 2014-ben a világ legnagyobb nyelvészeti archívuma. A Rosetta-korongból most új verzió készült el: a közel 8 cm átmérőjű korong többezer oldalnyi szöveget tartalmaz, a kézzel mikrovésett objektum a világ bombabiztos archívumainak egyike, számolt be erről Kevin Kelly, a Wired volt főszerkesztője.

MTI Tech

Kihalás előtt a császárpingvinek

Kihalás fenyegeti a császárpingvineket. A klímaváltozás miatti antarktiszi jégolvadás hatására a császárpingvinek száma 95 százalékkal fog csökkenni 2100-ra, addigra összesen 600 pár marad belőlük - vélik a tudósok.

hvg.hu Tech

A kétéltűek egyharmadát kihalás fenyegeti

Az általunk ismert majdnem hatezer kétéltűfaj - békák, varangyok, szalamandrák - egyharmadát kihalás fenyegeti az IUCN természetvédelmi intézet jelentése szerint, írja a Scentific American. A veszély okait senki sem tudta eddig pontosítani.

MTI Tech

Kihaltnak hitt fajok kerültek elő

Kihaltnak hitt hat állat és egy növény gazdagítja a tudomány jelenlegi állása szerint a természet ismert világát. Ezeknek az "élő kövületeknek" a természeti értéke felbecsülhetetlen. Élőhelyüket a kutatók titokban tartják, nehogy az ember tönkretegye, amit a környezet megőrzött.