szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A XXI. század végéig legfeljebb 7 és 82 centiméterrel lehetnek magasabbak a tengerek vízszintjei - derül ki a témával foglalkozó legfrissebb kutatás eredményéből.

A Nature Geoscience című szaklap vasárnap megjelent számában közölt eredmények ellent mondanak azoknak a feltételezéseknek, amelyek szerint az óceánok vízszintjei akár méterekkel lehetnek magasabbak a század végére, jóllehet a szerzők szerint az alacsonyan fekvő területek és a folyók torkolatainál élők továbbra is katasztrófa elé néznek, ha a számítások szerinti magasabb értékek igaznak bizonyulnak.

Mark Siddall, a bristoli egyetem kutatója a levegő globális átlaghőmérsékletének ebben a században várható 1,1 és 6,4 Celsius fok közötti emelkedéséből korallkövületek és jégminták vizsgálata alapján számolta ki az elmúlt 22 ezer évben az óceánok szintjeinek változásait.

Ezek szerint, ha az átlaghőmérséklet valóban 6,4 Celsius fokot emelkedik, az óceánok szintje 82 centiméterrel lehet magasabb, és ez az adat megegyezik a ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) által végzett független vizsgálat eredményével.

A helyzet ettől még súlyos, s a következő században tovább fokozódhat
© AP

A kisebb számok miatt azonban senki se higgye, hogy a katasztrofális árvizekkel való fenyegetés csak vicc lenne - hangsúlyozta Siddall.

"Az átlagosan 50 centiméteres tengerszint-emelkedés rendkívül veszélyes lenne Banglades számára és az összes alacsonyan fekvő part menti térségre - magyarázta a kutató, hozzátéve, hogy az árapályváltozások miatt egyes területeken akár méter feletti emelkedésre is számítani lehet.

A globális felmelegedés hatásai a következő évszázadban még súlyosabbak lesznek, ugyanis a levegő felmelegedése csak évtizedek alatt képes felmelegíteni az óceánok roppant víztömegét - tette hozzá a kutató.

Az IPCC becsléseit már többször próbára tették, néhány tanulmány szerint a grönlandi és a déli-sarki jégsapka elolvadása többméteres változást eredményezne.

Paul Blanchonnak, a Mexikói Állami Egyetem munkatársának áprilisban megjelent tanulmánya szerint a távoli múltban a tengerek vízszintjei hirtelen mintegy 3 méterrel lettek magasabbak, és hasonló változás a következő száz év során is várható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Egy méterrel nő a tengerek szintje 2100-ig

A világtenger szintje 2100-ig legalább egy méterrel nő, a klímakutatók legújabb megállapításai szerint - ezzel a bejelentéssel kezdődött kedden Koppenhágában az a háromnapos kutatói klímakonferencia, amely az év végi nagy uniós klímacsúcsot hivatott előkészíteni.

MTI Tech

A vártnál gyorsabban savasodnak a tengerek

A légköri szén-dioxid növekvő szintje miatt az eddigi feltételezésekhez képest jóval gyorsabban savasodnak az óceánok. Ezáltal a tengeri életközösségek összetétele is megváltozik - tudósítanak amerikai kutatók a "Proceedings of the National Academy of Science" (PNAS) című szaklapban.

MTI Tech

Akár öt métert is emelkedhet a tengerszint

Észak-Amerika partjait különösen veszélyezteti a klímaváltozás, az Antarktisz nyugati részén lévő jégtakaró olvadása miatt akár hat méterrel is emelkedhet a tengerszint egy amerikai tanulmány szerint.