szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tony Quan, ismert Los Angeles-i graffitis volt, egészen 2003-ig, amíg egy betegség következtében nyaktól lefelé meg nem bénult. Azóta egy kórházi ágyban feküdt, most pedig egy fejlesztés segítségével ismét képes volt alkotni, mindössze a szemmozgását használva.

A Switched nevű weboldal értesülései szerint a Temptone művésznéven alkotó graffitis barátai néhány szakemberrel kiegészülve néhány hét alatt állították össze a kereskedelmi forgalomban kapható eszközökből álló rendszert, amelyhez nyílt forráskódú szoftver segítségével készítették el a művész szemmozgását értelmező programot.

Mint a videón látható, a graffitit egy ház falára vetítették ki, amelyre Quan rálát kórházi ágyából. Az EyeWriter nevű rendszer egyébként egy olcsó napszemüvegből, néhány infravörös diódából és egy kisméretű kamerából áll. A szoftver ezen eszközök segítségével követi a pupilla mozgását és ez alapján jeleníti meg az elkészült mintát. Quan saját művésznevét ábrázoló, úgynevezett tag-jét készítette el, amelyet utoljára több mint öt évvel ezelőtt festhetett fel egy házfalra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A kettős kézátültetett férfi már mozgatja ujjait

Ha csak parányit is, de mozgatja ujjait Jeff Kepner, akin a világon elsőként dupla kézátültetést hajtottak végre az Egyesült Államokban. A férfi leginkább arra vágyik, hogy érezhesse felesége kezének tapintását.

Bari Máriusz Tech

Gondolattal mozgat távoli tárgyakat a majom, a katonaság izgatott

Észak-Karolinából mozgatta meg az Idoya nevű majom egy Japánban elhelyezett humanoid robot lábait, csupán gondolatait és az internetet használva. Ez az első olyan eset, amikor agyi aktivitásnak köszönhetően mozdult meg robotláb. A kísérlet a katonaság és a tudományos élet képviselőit is meggyőzte.