szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mágneses mezők között levitáló egereket figyeltek meg a NASA kutatói. Korábban már végeztek békákkal és szöcskékkel is hasonló kísérleteket, azonban az emberekhez biológiailag jóval közelebb álló rágcsálók segíthetnek kikerülni a gravitációváltozás okozta egészségügyi problémákat, írja a LiveScience.


Yuaming Lui fizikus és társai a NASA pasadenai Jet Propulsion Laboratory-ban állítottak elő egy olyan asztali készüléket, amivel a gravitáció különböző szintjeit szimulálhatjuk. A szupravezető mágnes köré épített, 6,6 cm széles készülék olyan erős mágneses mezőt állít elő, ami képes lebegtetni a belehelyezett tárgyakat, illetve élőlényeket.


A kutatók először egy háromhetes, 10 grammos egeret lebegtettek a készülékben. Az állat láthatóan és érthetően zavartan viselkedett, és megpróbált a készülék belsejébe belekapaszkodni - sikertelenül. Kétségbeesett mozdulati miatt csak egyre gyorsabban kezdett pörögni, emiatt még jobban megzavarodott, állította Lui, aki hozzátette: a második kísérleti egeret már szedálták, így tökéletesen nyugodt volt lebegés közben is.

A levitációs tesztek során kiderült, hogy az állatok nyugtatók nélkül is könnyen tudnak akklimatizálódni: 3-4 óra elteltével normálisan kezdtek el viselkedni és nyugodtan tudtak enni és inni is. A kutatók szerint az erős mágneses mezők rövid távon semmilyen komplikációt nem okoztak az egereknek, ahogyan az sem, hogy 10 héten át további erős mágneses mezőknek voltak kitéve. Az egerekkel végzett kísérletek révén azt figyelik, hogy a hosszú ideig tartó mikrogravitációnak milyen fiziológiai hatásai vannak, valamint mit kellene tenni az esetleges egészségügyi komplikációk elkerüléséhez. A kutatások eredményei az Advances in Space Research szaklapban olvashatóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!