szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha tudnánk kezelni a terahertzes sugárzást, akkor nem csupán ruhákon és az emberi testen tudnánk keresztülnézni, hanem a különbséget is felmérhetnénk egy gyógyszer és egy házi készítésű bomba között. Szabad szemmel ezt nem tudjuk megoldani, ám egy fejlesztés alatt lévő lézer segíthet nekünk benne, írja a Popular Science.


Az MIT mérnöke és kollégái ugyanis egy olyan apró, de nagy teljesítményű lézert készítettek, ami képes terahertzes lézersugarakat kibocsátani, ezzel pedig az elkövetkező években olyan repülőtéri szkennereket állíthatunk elő, amik akár még a képregénykultúra aranykorának szuperhőseinél is jobban látnak.

Qing Hu és társai egy olyan - úgynevezett quantum cascade  - lézert hoztak létre az MIT-n, amely jóval kisebb a hagyományos gáz-, egyúttal nagyobb teljesítményű a DVD-lejátszókban található félvezető lézereknél. Ennek egy különleges változatát tesztelték laboratóriumukban, amely zárt közegben, például egy kábel belsejében egy különleges mintát bocsát ki. A hullám terjedési irányára merőleges minta - ahogy kiderült - a lézer terjedési irányába helyezett tárgyak hatására változtatja hullámhosszát, a fém például csökkenti, a szilícium pedig hosszabbítja, ebből pedig visszakövetkeztethető az, hogy a lézert pontosan milyen anyagi minőségre irányítjuk rá.

Szobahőmérsékleten működő, terahertzes sugarakat kibocsátó lézert készíteni még mindig nagy kihívás, ugyanis jelenleg ezeket folyékony nitrogénnel hűtik igen alacsony működési hőmérsékletre. A repülőtereken így az elkövetkező években még vélhetően nem lesznek olyan biztonsági berendezések, amelyek egyértelműen meg tudnák különböztetni az aszpirint a metamfetamintól vagy egy robbanószertől - mindenesetre ezek a modern röntgenszkennerekhez képest sokkal biztonságosabb alternatívát jelenthetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!