szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Páratlan ezüstlelet került elő Hódmezővásárhelyen, ahol lakossági bejelentés alapján találtak meg egy csaknem 70 érméből álló, elrejtett török kori kollekciót - jelenti a HavariaPress. A páratlan tárgyi anyagot e hét szerdán délután mutatják be a helyi múzeumban a nyilvánosság számára.


A Csongrádi városban működő Tornyai János Múzeum régészei a közelmúltban kaptak lakossági bejelentést arról, hogy egy szántásban ezüstpénzek kerültek elő. A leletmentés során a régészek egy 16. századi, vélhetőleg a 15 éves háború utolsó harmadában elrejtett leletegyüttesre bukkantak, amely 67 ezüsttallérból állt. Az éremvereteket valószínűleg egy bőrből készült erszényben rejtették el, erre utal az a virág alakú aranyozott bronz veret, mely az érmek közeléből került elő és egyértelműen a török korra datálható.

A veretek nagy részét egy alig 100 négyzetméteres területen tárták fel a múzeum munkatársai, mindössze 10-25 cm mélységből, ez alapján arra következtettek, hogy egykori tulajdonosa nem elásta, csak sebtiben ,,elkaparta", vagy egy fa odvába rejthette el a kincsét. A leletben talált érméket 1534-1594 között verték, döntően a Német-Római Császárság területén, mindössze egy volt köztük erdélyi eredetű, ezt 1593-ban verték, Báthory Zsigmond erdélyi fejedelem uralkodása idején. A leletegyüttest február 3-án mutatják be a múzeumban a nyilvánosság számára, majd a későbbiekben időszakos kiállításon lesz látható, a Tornyai János Múzeum felújítását követően.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!