szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A todayzaman.com webszájt összeállította Törökország tíz legizgalmasabb régészeti lelőhelyét. Ezeket elsősorban a turisták szempontjból vizsgálták, és a látogathatóság is fontos szempont volt a sorrend megállapításakor.

A listában természetesen ókori görög városok romjai állak előkelő helyeken, a kisázsiai partvidéken, a mai Törökország nyugati részén található az elsőként említett Epheszosz (Efes, Ephesus) is. Ez nemcsak a görög település miatt érdekes, hanem a római korban Asia Minor tartomány (provincia) székhelye is volt, egykor 250 ezer lakosával.

Egy másik római provincia, Caria (Karia) székvárosa volt Aphrodisias (Afrodisias), amely a lista második helyén szerepel. E település lélekszáma sosem haladta meg a szakértők szerint a 15 ezret, de érdemes felkeresni, többek között híres stadionja miatt.

Hierapolisz (Hierapolis) áll a harmadik helyen. Ez is római kori emlékei miatt nevezetes. Egykori temetője, hatalmas agórája, a Frontinus utca és a Plutonium elnevezésű forrása miatt vált híressé.

Pergamon és Milétosz

Pergamon (Pergamum, Bergama) negyedik helyét aligha vitatja bárki is, bár a település egyik legfontosabb műemléke a berlini, hasonló nevű múzeumban látható. Izmirtől, Szmirnától északra fekszik a híres ókori város, amely a pergamennek adott nevet. Akropolisza és más műemlékei szintén érdemesek a turisták figyelmére.

Az ötödik helyre mindjárt három romváros és régészeti lelőhely kívánkozik: Priéné, Milétosz (Miletus) és Didüma (Didyma). Milétosz az egyik leghíresebb ión város volt Kisázsiában az ókorban. A város szoros kapcsolatban állt Attikával és annak központjával, Athénnal, a iónok másik bázisával. Ma egykori Apolló-temploma és egy hatalmas színház a legfőbb látványosság itt. Priéné a kanyargós Meander folyó közelében fekszik.

A város, amit Nagy Sándor sem tudott elfoglalni

Patara a hatodik helyen áll. Ez a település egykori Lükia része volt, ma inkább Antalia (az ókori Attaleia) miatt ismerik a turisták, hiszen ezen a környéken fekszik. Görög neve Arszinoé volt. Itt született Szent Miklós, akit ma Mikulásként emlegetünk. Lükiai szarkofágok és egy színház és Athéna temploma is megtekinthető itt.

A lista hetedik helyén Arykanda áll, ahol egy régi bazilika látható. Olympos (Olimposz, Olümposz) a nyolcadik helyen található a listán, nem tévesztendő össze a görögországi Olümposz-heggyel. Antaliától északra van Termesszosz (Termessos), amely a todayzaman szerint Törökország egyik legálomszerűbb régészeti helyszíne. Színháza a "világ tetején" áll, temetője is nevezetes, és persze arról is híres az ókorban Piszidiához tartozó település, hogy az ezer méternél is magasabban lévő erődítményeket még Nagy Sándornak sem sikerült meghódítania. A lista utolsó helyén Sagalassos áll. Ez az ókori Piszidia másik települése, és a törökök ma a "Tóvidék" részének tartják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!