szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gorillák és az aranyhasú mangábék után egy harmadik főemlősnél is gyermekáldás volt a közelmúltban a Fővárosi Állat- és Növénykertben: a vöröshomlokú makiknál született kölyök most négyhetes, és már a nagyközönség is láthatja.

A Madagaszkár szigetén őshonos állatok tavalyi érkeztek Budapestre. A két nőstény, Kyra és Kata Angliából, a Kázmér nevű hím pedig a lengyelországi Opole állatkertjéből került a magyar fővárosba. Az állatokat múlt szeptemberben engedték össze, és úgy tűnik, viszonylag hamar sikerült is összeszokniuk, hiszen február elején a Kata nevű nőstény már világra is hozta az első Budapesten született vöröshomlokú maki kölyköt. Mivel ennél a fajnál négy hónapra tehető a vemhességi idő, a kicsinek néhány héttel azután kellett megfogannia, hogy a felnőtt állatokat összeengedték - tájékoztatta Hanga Zoltán szóvivő az MTI-t.

Az egyhónapos kölyökről azt ugyan még nem tudni, hogy milyen nemű, de a közönség már láthatja. Az apróság persze ebben a korban leginkább az anyaállat bundájába csimpaszkodva ismerkedik a külvilággal.

MTI\Kovács Attila

A vöröshomlokú maki (Eulemur rufus) Madagaszkár keleti felének partvidéke mentén, illetve a sziget nyugati oldalának néhány magasabban fekvő erdőségében él vadon. A kifejlett állatok 2-2,5 kg súlyúak. Kisebb csoportokban járnak táplálék után, étlapjukon főként levelek, hajtások és gyümölcsök szerepelnek, de megeszik a fakérget is. Különösen kedvelik a magvakat, már csak azért is, mert őshazájukban számos olyan fafaj él, amelynek viszonylag nagyok és táplálóak a magvai. Nappali állatok, bár a Madagaszkár nyugati felében élő csapatok tagjai a száraz időszakban gyakran csak éjszaka aktívak.

A párzási időszak a vadonban általában júniusra esik, az ellések pedig szeptemberben és októberben zajlanak le. Az északi félteke állatkertjeiben azonban más időszakban is lehetséges a párzás, illetve az utódok világra jövetele. Ellésenként általában csak egy kölyök születik. A kicsik 4-5 hónapig élnek anyatejen, és 2-3 éves korban érik el az ivarérettséget.
Élettartamuk 10-15 év, állatkertekben akár 20-25 év is lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Tito egzotikus állatait meleg helyre költöztették télire

A szokatlan hidegben és hóban a fagyhalál elől védett házakba vitték a trópusi állatokat, köztük az 52 éves arapapagájt, Kokit, Tito néhai jugoszláv elnök egyik nyári rezidenciáján, az Isztriai-félszigethez tartozó Brijuni-szigeteken.

hvg.hu Shake

Gorillakölyök született az Állatkertben - fotó

Tíz év után ismét gorilla született a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A kölyök január 5-én, kedden reggel látott napvilágot, ezzel az év első újszülöttje a városligeti intézményben. A kölyköt és az anyaállatot egyelőre hermetikusan elzárták a külvilágtól, így jelenleg sem a nagyközönség, sem a sajtó munkatársai nem láthatják, sőt az állatkerti dolgozók közül is csak a gondozók és az állatorvosok léphetnek be az emberszabásúak házába. Az állatok nyugalmát biztosító szigorú korlátozásokat annak függvényében fogják fokozatosan feloldani, hogy a kicsi fejlődése és állapota miként alakul.