szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Facebook/iwiw jelenség valószínűleg még sokáig életünk része lesz .

A Facebook/iwiw jelenség valószínűleg még sokáig életünk része lesz .A szociális hálókkal úgy vagyunk, mint a gyorséttermekkel, van, aki imádja, sokan egyáltalán nem szeretik, de majdnem mindenki használja, így nem lehet kikerülni.

A Mashable szerzői összeállítottak egy érdekes listát, öt olyan ponttal., ami nagyon drasztikusan megváltoztatta a párkapcsolatokat és a randizást, mióta a szociális hálók (és főleg a Facebook) elterjedt. Lássuk, melyek ezek!

1. Túlanalizálás
A hagyományos „randizgatás”  egyik fő eleme, hogy két ember szépen lassan megismerje egymást. Mókásan szólva: ehhez a folyamathoz a beszélgetés v1.0 nevű segédprogramot használták, legalábbis régebben. A Facebook elterjedésével azonban megjelent az analizálás, ami magyarul annyit tesz, hogy megpróbáljuk feltérképezni az illetőt Facebook/iwiw egyéb adatlapjai segítéségével.

Hogy ez mennyire káros, azt nem kell különösebben hangsúlyozni: a virtuális adatlapok a legtöbb esetben nem fedik teljesen a valóságot, a bejegyzések, fotóalbumok és egyéb adatok, bár látszatra sokat segítenek, igazából csak ahhoz a jelenséghez vezetnek, amit túlanalizálásnak hívnak. A túlzásba vitt háttérinformáció-keresésnek és -analizálásnak az lehet a vége, hogy olyasvalakivel találkozunk, aki valójában nem is hozzánk való, vagy ellenkezőleg, lemondunk egy randiról, és lehet, hogy elszalasztjuk életünk nagy szerelmét, mert valami nem tetszett az adatlapon, vagy valaki negatív kommentekkel spemmelte tele az adatlapját.

2. Szakítás után mindent látunk, amit az Ex művel
És sokszor akarjuk is látni – de vajon valóban jót tesz ez nekünk? Ha azt látjuk, hogy továbblépett, és valaki mással él boldogan, az nekünk fog fájni. Ha pedig azt látjuk, hogy az élete romokban hever, csak dagonyázunk a kárörömben – egyik út sem egészséges.

3. A kapcsolatok és a szakítás publikus
A „régi szép időkben” ha egy pár szakított, akkor ezt a legközelebbi barátok/családtagok tudták meg, de még ebben az esetben is a szóban forgó páros döntött arról, hogy kinek és mikor mondja el a dolgot. Egy Facebook adatlap azonban nagyon kegyetlen és konkrét – szakítás vagy válás után rögtön mindenki látja, milyen változás történt az életünkben. 

Még ha úgy is döntünk, hogy mi nem változtatjuk meg az adatlapot (legyünk diszkrétek), akkor sem biztos, hogy a párunk ugyanígy fog dönteni. Ugyanez érvényes a kapcsolatokra is: lehet, elsőre poénosnak tűnik, amikor bepipáljuk a „kapcsolatban élek” mezőt, és felteszünk pár fotót a közös nyaralásról: valójában ezzel annyit értünk el, hogy a kapcsolatunkat publikussá tettük az egész világ számára. Amíg a kapcsolat tart, ez nem annyira érdekes, de ha egyszer vége lesz… nos akkor mindenki tudni fog róla. 

4. Minden régebbi, elrontott kapcsolatunknak nyoma marad
A Facebook nem más, mint egy napló, ami tartalmazza az összes félresikerült kapcsolatunkat, és ez nem biztos, hogy ez szerencsés. Bármit is törlünk, változtatunk, a barátok kommentjei, megjegyzései, esetleg máshová átvett és feltöltött fotók és videók „kitörölhetetlenné” teszik a múltunkat. A múltat eltörölni persze nem lehet, és nem is szabad, ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenki számára láthatóvá és kereshetővé kell tenni össze múltbéli kapcsolatunkat és szakításunkat.

5. Más felhasználók megjegyzései féltékennyé teszik párunkat
Már az iwiw-en is (de Facebookon és MySpace-en is ) elérhető több ilyen apró alkalmazás: „mennyire szexi?”, vagy mennyire „hot” az illető: bárki adhat egy pontszámot, ha az adatlapon ott van ez a widget. Talán nem meglepő, hogy szinte minden egyedülálló felhasználó installálja ezt, majd miután párkapcsolatot létesít, gyorsan leveszi, „nehogy felidegesítse a páromat”. Ha ez nem lenne elég, még mindig ott vannak a kommentek: nem biztos, hogy párunk örül annak, ha fürdőruhás fényképeink alatt százával sorakoznak a „de felpróbálnám!” jellegű megjegyzések. 

Káros tehát egy párkapcsolatra nézve a Facebook és a hasonló szolgáltatások? Természetesen nem, legalábbis ha megfelelően (és óvatosan) használjuk. Ekkor ugyanis a szociális hálózatok remekek lehetnek. Csak tartsuk szem előtt: a világ már nem olyan, mint pár évvel ezelőtt volt. És ez a randizásra is vonatkozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Videó letöltése a Facebookról

Szerencsére az élelmes felhasználók  és programozók mindenre találnak megoldást – egy Youtube videó letöltése...