szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A punok és a rómaiak korából származó erőd maradványaira bukkantak Máltán, Mdina településén - írja a Times of Malta. (Mdina volt egykor Málta fővárosa.)

A pun korabeli Malet, amelynek latin neve Melita, ma Málta egyik legkisebb városa, Mdina néven. Mindössze 258-an laknak itt a Wikipedia szerint. Melite (Melita) várának falára a mdinai bástyák feltárása közben találtak rá a máltai régészek.

A mdinai erőd feltárása hónapokkal ezelőtt kezdődött, és immár másodszor bukkantak azóta fontos archeológiai leletekre a kutatók. A pun és a római korból származó részletek természetesen az ásatások mélyebb rétegeiből kerültek elő. A XVIII. századi erődítmény ezekre az ókori alapokra épült rá. A XVIII. századi épületrészek egy francia mérnök, a máltai lovagrend építésze, Charles Francois de Mondion tervei alapján készültek. A mostani ásatásokat a máltai kormány és az Európai Unió közösen finanszírozza.

A feltárások a főváros, Valletta bástyái mellett érintik a gozói Citadellát is. A munkálatok várhatóan 36 millió euróba kerülnek majd, és az erődítményeknek összesen hat kilométernyi szakaszára terjednek ki.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Barrot: "Nem mondtam, hogy Málta rasszista"

Felzúdulást és az érintett uniós főtisztségviselő határozott cáfolatát váltották ki Brüsszelben azok az olasz sajtójelentések, miszerint Jacques Barrot, az Európai Bizottság igazságügyi alelnöke rasszistának bélyegezte volna Máltát a tengeri menekültekkel való bánásmódja miatt.