szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Arizonai Állami Egyetem új fajok felfedezésével foglalkozó nemzetközi intézete rendszertani tudósok csoportjával minden évben több ezer újonnan felfedezett fajt vesz lajstromba, amelyek közül kiválasztják a tíz legérdekesebbet. A 2009-es felfedezések top 10-es listáján szerepel egy Mianmarban talált, tépőfogakkal rendelkező édesvízi hal, egy mélytengeri féreg, amely zöld foszforeszkáló "bombákat" lövell ki magából, ha fenyegetik, valamint egy rovarokkal táplálkozó tengeri csigaféle.

Ugyancsak bejutott a legérdekesebbnek tartott fajok közé egy csíkos késhalféle és egy amerikaifutball-labda méretű rovarfogó zsákot használó növény.

Quentin Wheeler, az egyetemi intézet igazgatója szerint az éves lista segít ráirányítani a figyelmet a biológiai sokféleség és a rendszertan fontosságára. "Az előző évben felfedezett több ezer új faj listája segít felhívni a figyelmet a természettudományi múzeumok és a botanikus kertek jelentőségére, méghozzá a tíz legérdekesebb faj kiválasztása révén derűs formában. A világ fajainak és ezek egyedi tulajdonságainak számbavétele alapvető az élet történetének megértése szempontjából" - fejtette ki nyilatkozatában.

A listát minden évben Carl von Linné svéd természettudósnak, a modern tudományos rendszerezés kidolgozójának születésnapján teszik közzé. Linné óta a tudósok becslések szerint 1,8 millió állat- és növényfajt neveztek meg, írtak le és rendszereztek. Kutatók szerint a Földön élő fajok száma valahol 2 és 100 millió között lehet, a legtöbben azonban 10 millió körüli számról beszélnek.

Egyelőre teljes részletességgel csak a 2008-as év felfedezéseiről szóló adatok állnak rendelkezésre. Ezek szerint ebben az évben 18 225 új fajt írtak le, amelyek 48,25 százaléka rovar, 11,41 százaléka edényes növény, 7,37 százaléka gomba, 7,24 százaléka pedig pókféle volt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kimosták a világ leghíresebb dinoszauruszának orrát

A világ leghíresebb dinoszauruszát abból az alkalomból csinosítják ki, hogy épp tíz éve látható a chicagói Field Természettudományi Múzeumban. A múzeum fosszília-felelőse légfúvóval már gondosan eltávolította a port a majdnem 13 méteres csontvázról, Sue orrlyukait pedig üvegmosó kefével tisztogatta meg.

MTI Tech

Hüllővé fokoztak le egy dinoszauruszt

Hüllővé fokozták le a 230 millió évvel ezelőtt élt Azendohsaurus madagascariensist, amely sok éven át érdemtelenül volt a "dinoszauruszklub" tagja.

MTI Tech

Szürke bálna Izrael partjainál

Nem kis megdöbbenést keltett tudósok körében egy szürke bálna, amely Izrael partjainál bukkant fel az elmúlt hétvégén, mivel a faj példányait több száz éve nem látták a Csendes-óceánon kívül.

MTI Tech

Nem bírják a biokosztot a madarak

A kis énekesmadarak, mint például a cinegék vagy rigók különös módon nem kedvelik az ökológiai gazdálkodásból származó bioeleséget. Ha tehetik, inkább hagyományos módszerekkel termesztett magvakból csipegetnek - számoltak be brit kutatók.