szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Őrlő szájú, ráncos szemű növényevő dinoszauruszt fedeztek fel Új-Mexikó nyugati részén - a maradványok egy 91 millió évvel ezelőtti beltenger valamikori partján kerültek elő.

 A dinoszauruszról a Journal of Vertebrate Paleontology című szaklapban jelent meg tanulmány. A feltárások során a koponya egyes részeire, néhány csigolyára, valamint bordatöredékekre bukkantak. A leletek alapján valószínűsíthető, hogy az őshüllő közeli rokonságban állt a hadroszauruszokkal, azaz a kacsacsőrű dinoszauruszokkal, amelyek a késő kréta időszakban, 80 és 65 millió év közötti periódusban népesítették be az északi féltekét - olvasható a Pennsylvaniai Állami Egyetem honlapján.

A dinoszaurusz, amely a part menti mocsárerdőben élt, valószínűleg páfrányokkal és tűlevelűekkel táplálkozott. Az őshüllő a Jeyawati rugoculus nevet kapta: az első szó a Zuni-folyó völgyében élő indián törzs nyelvén "őrlő szájat" jelent, utalva a hadroszauruszok szájában sorakozó fogakra, amelyek lehetővé tették a lenyelendő táplálék megőrlését. A rugoculus a latin ruga és oculus szavakból ered, amely "ráncos szemet" jelent. A most felfedezett dinoszaurusz szemgödrét képző csontok egyikének ugyanis igen érdes, "ráncos" a felülete - ez arra enged következtetni, hogy a Jeyawati rugoculus szeme előtt vagy mögött egy vagy több nagy pikkely lehetett.

Jeyawati rugoculus
Pennsylvaniai Állami Egyetem

"A Jeyawati rugoculus eme egyedének nehéz sors jutott osztályrészül" - hangsúlyozta Andrew T. McDonald, a Pennsylvaniai Állami Egyetem doktoranduszhallgatója, a tanulmány vezető szerzője. Ismertetése szerint a bordatöredékek közül többnek is durva, egyenetlen a felszíne, ami arra utal, hogy még életében eltörtek, majd begyógyultak. A paleontológus szerint a Jeyawati rugoculus valószínűleg négy lábon közlekedett, de képes volt hátsó lábain felágaskodni.

A Jeyawati rugoculus "társbérletben" élt a Zuniceratopsszal, a legkorábbi ismert észak-amerikai "szarvarcú" dinoszaurusszal, valamint a fura, növényevő őshüllővel, a Notronychusszal.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kimosták a világ leghíresebb dinoszauruszának orrát

A világ leghíresebb dinoszauruszát abból az alkalomból csinosítják ki, hogy épp tíz éve látható a chicagói Field Természettudományi Múzeumban. A múzeum fosszília-felelőse légfúvóval már gondosan eltávolította a port a majdnem 13 méteres csontvázról, Sue orrlyukait pedig üvegmosó kefével tisztogatta meg.

MTI Tech

Hüllővé fokoztak le egy dinoszauruszt

Hüllővé fokozták le a 230 millió évvel ezelőtt élt Azendohsaurus madagascariensist, amely sok éven át érdemtelenül volt a "dinoszauruszklub" tagja.

MTI Tech

Szenzációs magyar dinoszaurusz-lelet

Szenzációs lelet került elő az egyetlen magyarországi dinoszaurusz-lelőhelyről, a bakonyi Iharkútról, ahol egy új faj, egy 85 millió éves ceratopsia maradványait találták.