szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Amerikai rendőrök jó pár évvel ezelőtt olyan számítógépes program fejlesztésébe kezdtek, amelynek segítségével egy város bűnügyi statisztikái alapján megállapíthatják, hol lesz a legnagyobb szükség járőrökre. A módszert lassan a profitorientált cégek is felkarolják, s beépítik üzleti stratégiájukba.

A Computer World értesülései szerint a memphisi rendőrség néhány évvel ezelőtt a University of Memphis kriminológiai tanszékével együttműködve kezdte meg a Blue CRUSH nevű program kifejlesztését. A betűszó jelentése: bűnözés-visszaszorítás statisztikai adatok alkalmazásával (Criminal Reduction Utilizing Statistical History). A rendszer az IBM SPSS elemzőszoftverét használja, a különböző bűnesetek adatainak feldolgozásához. A rendőrök az így szerzett információk alapján több járőrt küldenek a városnak azokra a részeire, ahol várhatóan több bűncselekmény történik. A Blue CRUSH emellett vizuálisan is képes megjeleníteni az egyes bűnesetek mintázatát típusok szerint.

„A szoftveres modellezés gyökeresen megváltoztatta a rendőrség munkáját Memphis városában” – mondta John F. Williams bűnügyi elemző. „Ez a módszer sokkal előrelátóbb, mintha a már megtörtént bűncselekmények alapján cselekednénk. A program információi alapján ugyanis akkor küldhetünk járőröket az érintett területekre, amikor ott várhatóan bűncselekményt követnek el.”

„Hasonló elemzőrendszer működik Magyarországon is, korábban kézi vezérléssel készültek a statiszikák, ma pedig már különböző szoftverek állnak rendelkezésünkre” – válaszolta a hvg.hu kérdésére Jánosik István alezredes, aki a Budapesti Rendőrfőkapitányság bevetésirányítási központjának munkatársa. Az egyik rendőri vezető szerint azonban a járőrök szolgálatát nem ezen adatok alapján szervezik meg.

A teve utcai bevetésirányítási központ - hasonló szoftverekkel elemzik a bűnügyi statisztikákat
Stiller Ákos

A Memphisben működő rendszer hatékonyságát mutatja, hogy egy januári tesztüzem több mint 50 letartóztatást eredményezett, a város Hollywood-Springdale nevű régiójában pedig 36,8 százalékkal csökkent a bűnözés. A helyi rendőrség vezetői szerint a rendszer kiépítéséhez szükséges befektetés 863 százalékos megtérülési arányt mutat, ugyanis a Nucleus Research által végzett felmérés szerint csaknem hétmillió dollárnyi kárt sikerült kivédeni vele.

„A Blue CRUSH a rendőrök morálját is serkenti, mivel használatával gyakrabban van részük sikerélményben, ami a tényleges elkövetők letartóztatását jelenti” – tette hozzá Williams.

Jelentős potenciál rejlik az elemzőprogramokban

Az IBM jelenleg hatalmas befektetéseket hajt végre, hogy egy átfogó üzleti elemzői stratégiát dolgozzon ki. Ehhez külön tanácsadói üzletágat hív életre, közel 5000 alkalmazottal. A siker érdekében a világcég közel 20 kisebb vállalatot is felvásárol.

„Az úgynevezett prediktív analitikai módszerek egyre inkább beépülnek majd a vállalatok üzleti stratégiájába” – magyarázta James Kobielus a Forrester Research elemzője. Az IBM közlése szerint jelenleg mintegy negyedmillió ügyfelével dolgozik hasonló projekteken.

„Egyre kevésbé tekintenek erre a területre a PhD-hallgatók játszótereként” – tette hozzá Kobielus. „Egyre inkább stratégiai döntéshozó eszköznek tekintik, amelyet egyre szélesebb körben alkalmaznak a termékek és szolgáltatások célszámainak megállapítására.”

A hasonló módszereket várhatóan az ügyfélkapcsolati stratégiák kialakításánál is elkezdik majd használni, különös tekintettel a közösségi hálózatokra és közösségi médiahasználatra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Mit rejt a Teve utca? Honnan irányítják a rendőröket?

Idén június 1-jétől működik élesben a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) bevetésirányítási rendszere. Munkatársaink bebocsátást nyertek a Teve utcai központba, ahol megtekinthették, hogyan figyelnek bennünket a város számos pontján.