szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Aki érezte már egy-egy hosszabb, komputerezéssel töltött nap után, hogy fáj a háta, hasogat a csuklója, netán ég...

Aki érezte már egy-egy hosszabb, komputerezéssel töltött nap után, hogy fáj a háta, hasogat a csuklója, netán ég, viszket a szeme, annak bizony tudomásul kell venni a szomorú tényeket: a számítógépezés hosszú távon kikezdi az egészséget. Persze ilyenkor lehet hivatkozni arra, hogy „mit tegyek, ez a munkám”, és ezzel nehéz is vitatkozni. Viszont egy pici odafigyeléssel, és pár ügyes programmal legalább javíthatunk a helyzeten.
Itt van mindjárt a WorkRave (letölthető innen), az a jópofa kis program, amelyik a telepítése után leül a Tálcára, és ettől kezdve állhatatosan vizslatja, hogy mivel foglalkozunk, pontosabban, hogy gépelünk-e, használjuk-e az egeret. Ha úgy találja, hogy igencsak belemerültünk a gépezés, akkor előre meghatározott időközönként egy kis felugró ablakban felhívja a figyelmünket arra, hogy egy picit pihenni kellene.

Kell egy kis áramszünet…

Persze ha úgy gondoljuk, hogy most erre nincs időnk, egyetlen mozdulattal „elhallgattathatjuk”, azaz bezárhatjuk a kis ablakot, vagy ha szigorúak akarunk lenni magunkhoz, arra is rávehetjük, hogy bizonyos idő elteltével zárolja a billentyűzetet, és akkor azután nincs mese, tényleg pihennünk kell. A programocska pedig még ennél is többet tud, így ha rászántuk magunkat az óránkénti – ajánlott – 10 percnyi pihenőre, akkor rajzos útmutatóját követve valóban hasznos tornagyakorlatokat is végezhetünk. Megkönnyíti a dolgunkat, hogy a szoftver nyelve magyar.

Tornagyakorlatokat is ajánl a program

Izmaink, ízületeink mellett természetesen a szemünk van még nagy megpróbáltatásnak kitéve a számítógépezés során. Persze vannak ma már remek szemcseppek is, amelyeket kifejezetten gép mellett ülőknek ajánlanak, de miért ne tennénk annak érdekében, hogy ne kelljen ilyen cseppeket használnunk. Egy, a szemet védő programocska az ugyancsak ingyenes F.lux (letölthető innen). A program a telepítése után felismeri, milyen szélességi és hosszúsági körön tartózkodik (illetve ha ezt rosszul állapítaná meg, lehetőség van arra, hogy a Google Mapset igénybe véve mi magunk adjuk meg a koordinátákat), és ennek megfelelően szabályozza a monitor színhőmérsékletét, nappal hidegebbre, este, sötétben melegebbre (ilyenkor narancsosabbá válik a fehér szín). Mindez persze nincs kőbe vésve, ugyanis felülbírálhatjuk a program döntését, sőt ki is kapcsolhatjuk, ha például olyan alkalmazással dolgozunk, ahol jelentősége van a színhűségnek.

Az EyeDefender program (letölthető innen) feladata, hogy segítsem elkerülni a CVS (Computer Vision Syndrome) nevű kőrt, amelyik a folyamatos monitornézés hatására olyan kellemetlen tünetek idéz elő, mint például a viszkető szem vagy a homályos látás. Az EyeDefender a telepítése után, akárcsak a WorkRave, leül a Tálcára és onnan figyel. A beállítások (Settings) között meghatározhatjuk, hogy mennyi időnként figyelmeztessen a pihenőre. Ha letelik ez az időintervallum, akkor hirtelen előtűnik egy szép képernyővédő, és nincs apelláta, ezt annyi ideig kell bámulnunk, amennyit ugyancsak előre beállítottunk.

Tetszik, nem tetszik, munka helyett most egy picit ezt nézzük

Egérút persze itt is van, mégpedig ezúttal a szó szoros értelmében, ugyanis a jobb egérgomb megnyomásának hatására előugró helyi menü segítségével eltűntethetjük a képernyővédőt.
Mi viszont ezúttal azt tanácsoljuk, ne tegyék ezt. Ezek a kis programok ugyanis nem bosszantani akarják önöket (és ezt valószínűleg önök is így gondolják, legalábbis, ha telepítették őket), így érdemes odafigyelni a tanácsaikra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!