Ne derüljön ki titok: lebénítja az amerikai kormányzat a Wikileaks-et?

Az oldal alapítója, az Ausztrál Julian Assange és pár újságíró kollégája az amerikai kormányzat, főleg háborús (és...

  • techline.hu techline.hu
Ne derüljön ki titok: lebénítja az amerikai kormányzat a Wikileaks-et?

 

Az oldal alapítója, az Ausztrál Julian Assange és pár újságíró kollégája az amerikai kormányzat, főleg háborús (és főleg Irakkal és Afganisztánnal kapcsolatos) titkait teszi nyilvánossá a nagyközönség számára. Maga a Wikileaks egy nemzetközi szervezet, Svédországban alapították 2006-ban, pillanatnyilag a The Sunshine Press üzemelteti, és teljes névtelenséget biztosít szerkesztőinek.

Leghíresebb esetük, amikor 2007-ben közzétették azt a hadsereg által rögzített videót, ahol egy helikopter tizenkét civilt gyilkol meg, köztük két újságírót.

A Wikileaks tehát rengeteg, titkos kormányzati információt tartalmaz – jó kérdés, hogy akkor miért nem szűnt még meg?  Nos, bár az alapítót már el is vitte az FBI pár kihallgatásra, a Wikileaks mégsem szüntethető meg olyan könnyen: az alapító ugyanis „zsarolja” az amerikai kormányt. Nyilvánosságra hoztak egy titkosított fájlt, az afganisztáni dokumentumokkal kapcsolatban. Ez az ún. „insurance file” 1,4 GB méretű és AES-256 titkosított.
 A letölthető fájl nagy mennyiségű további dokumentumokat tartalmaz, amelyeket az Egyesült Államok kormánya nem szeretne a nyilvánossággal ismertetni. A Wikileaks  ezzel szeretné megelőzni az amerikai kormány vele szembeni esetleges támadásait, ugyanis a jelszó nyilvánosságra hozatala esetén bárki hozzáfér majd a dokumentumokhoz, aki letöltötte a fájlt.

Az elképzelés úgy tűnik, működik – legalábbis a Wikileaks még létezik, szerkesztői szabadlábon vannak, és életük sincs veszélyben –, ennek ellenére a napokban ismét zajlik körülöttük az élet. Most éppen azért, mert szervereik folyamatos túlterheléses támadásoknak vannak kitéve. Mi oka lenne bárkinek, hogy leterhelje, és elérhetetlenné tegye a Wikileaks gépeit? Nem csoda, hogy mindenki az USA-t gyanítja a szerver támadások hátterében, ráadásul Julian szerint az időzítés sem lehet véletlen, hiszen pontosan most akartak nyilvánosságra hozni egy nagy horderejű dokumentumot.

 

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.