szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az automatikus élességállítás a legtöbb esetben tökéletesen működik, és a beavatkozásunk nélkül is tű éles fényképeket...

Az automatikus élességállítás a legtöbb esetben tökéletesen működik, és a beavatkozásunk nélkül is tű éles fényképeket lehet készíteni a segítségével. Ha mégis homályos lesz az elkészült fotó, annak általában az az oka, hogy a kép egy számunkra kevésbé fontos részét élesíti ki a rendszer, vagy az expozíció  közben elmozdul a kamera.

A digitális képszerkesztés, pontosabban Topaz Labs Infocus szűrője azonban még ilyenkor is tud segíteni. A gyártó weboldaláról letölthető és harminc napig ingyenesen használható Photoshop-kiegészítővel gyorsan és kényelmesen lehet a lehető legtöbbet kihozni a homályosra sikerült fotókból.

Bal oldalon a homályosra sikerült arckép, jobbra pedig a javított változat

A szűrők közé beépülő Infocus egy új ablakban nyitja meg a szerkeszteni kívánt képet. Ennek jobb oldalán találjuk a beállítási lehetőségeket, az ablak legnagyobb részén pedig a kép jelenik meg. Itt ránagyíthatunk arra a részre, ami az utólagos élesítés szempontjából a legfontosabb. A kép változását azonnal láthatjuk, amint valamelyik beállítást megváltoztatjuk, illetve egy kattintással tudunk váltani az eredeti és a javított fotó között. Így könnyen ellenőrizhetjük, milyen hatásai vannak az egyes paramétereknek. 

 infocus2: Az előre definiált beállítások paramétereit egyenként is megváltoztathatjuk
 

A korábban már említett, két leggyakrabban életlenséget kiváltó okhoz előre definiált beállításokat is találunk. A General beállítás tökéletes megfelelő, ha például egy arckép fotózásakor az automatika a hátteret élesítette ki és a személy homályos maradt. A finom beállításokhoz tartozó csúszkákkal tudjuk pontosan az adott képhez igazítani az élesítést.

A másik gyakori hiba oka, hogy felvétel közben elmozdult a gép. Ilyenkor a Straight Motion módszert kell választani. Itt meg lehet adni az elmozdulás irányát és ennek megfelelően próbálja a program kiszűrni az elcsúszást. Itt is van mód a részletes paraméterek hangolására. Ezekkel lehet például megadni, hogy az élességállítást az egész képre akarjuk-e optimalizálni vagy annak csak egy részlete érdekes számunkra. 

A mozgó autóból készített eredeti kép...

Az előre megadott beállításokon kívül az Infocus minden paraméterét tetszés szerint változtathatjuk, hogy kipróbáljuk, mikor érjük el a legjobb eredményt. Ha meg vagyunk elégedve a kiélesített képpel, akkor visszatérhetünk a Photoshopba, ahol azután tovább szerkeszthetjük vagy elmenthetjük a fotót.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!