szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon talán példa nélkül álló természeti jelenség tapasztalható a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Túrkevén. A kunsági kisváros központját ugyanis soha nem látott számban „szállták meg” a hazánkban ritka vendégnek számító, fokozottan védett réti fülesbaglyok – tudatta Monoki Ákos, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának illetékes tájegységvezetője az MTI-vel.

Szakmai berkekben szenzációként emlegetik a réti fülesbaglyok mostani, túrkevei invázióját. A Magyarországon elterjedt, sötétebb barna tollazatú, narancssárga szemű, példányonként 50 ezer forint természetvédelmi értéket képviselő erdei „rokonával” szemben ugyanis e jövevényekből néhány egyed megfigyelése is nagy esemény ezen a vidéken - nem is annyira életmódjuk miatt, hiszen a réti fülesbaglyok semmivel sem rejtőzködőbbek, ráadásul napközben éberebbek, aktívabbak erdei társaiknál. Sokkal inkább azért, mert az előbbi faj alapvetően a skandináv, illetve az orosz füves puszták ragadozó madara. Európai elterjedési területének így Magyarország már a déli határa. Ezért aztán jobbára csak ritka téli vendég hazánkban, ahol költeni is szórványosan, összesen mindössze 5-270 pár szokott - magyarázta a szakember.

 

MTI

Monoki Ákos szerint természeti adottságai - nagy kiterjedésű gyepei, füves pusztái - miatt Túrkeve és Kisújszállás térsége közismerten mágnesként vonzza a gyülekező baglyokat. Ám még így is komoly "fegyvertény" volt, hogy egy esztendeje, a hideg évszakban ide ugyancsak rekordszámban behúzódó erdeifülesbagoly-kolónia tagjai között hét réti fülesbaglyot is sikerült lajstromba venniük.

Ehhez képest pedig egyenesen hihetetlennek tűnik az a legalább 63 példány, amely e madárfajból pillanatnyilag a városka központjának fáin vendégeskedik - hangsúlyozta a tájegység-vezető, aki azt is elárulta: a fokozottan védett, 250 ezer forint természetvédelmi értékű szárnyasok még a laikusok számára is jól megkülönböztethetők honi rokonaiktól. A réti fülesbaglyok fület formázó tollpamacsa ugyanis kisebb. Ezen kívül az egész madár világosabb barnás, drappos, esetenként szürkésfehér tollazatú, a szeme pedig citromsárgába hajló.

Monoki Ákos jelezte: a bagolyinvázió híre az elmúlt napokban futótűzként terjedt az amatőr ornitológusok és hivatásos természetvédők körében. Egy éppen Magyarországon tartózkodó angol madarász turistacsoport például szerdán kifejezetten a kedvükért látogatott el Túrkevére. Sőt, már szerb természetvédelmi szakemberek is jelezték: örömmel vállalnák a hosszú utat, csak hogy láthassák a páratlan jelenséget.

Mindeközben a nemzeti park munkatársainak egy csoportja környékbeli önkéntesekkel karöltve kutatja a történtek okát. Sokféle magyarázat lehetséges, ám az ügyben Monoki Ákos mindenkit megnyugtatott: az északi madárvendégek tömeges megjelenése "nem egy újabb jégkorszak előhírnöke". Még csak extrém téli időjárás sem tombol az észak-európai élőhelyeken, ez esetben ugyanis más, nálunk nem elterjedt állatok is tömegesen keresnének menedéket délebbi területeken, köztük Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!