A legjobb helyek a weben, hogy választ kapj kérdéseidre

Persze most mindenkiben felötlik az evidens válasz: „hát ott a gugli, az mindenre jó…” – ez néhány esetben igaz is, a...

  • techline.hu techline.hu
A legjobb helyek a weben, hogy választ kapj kérdéseidre

 Persze most mindenkiben felötlik az evidens válasz: „hát ott a gugli, az mindenre jó…” – ez néhány esetben igaz is, a Google azonban egy általános, indexeléses alapon működő kereső, és bizony az előnyei mellett, megvannak a korlátai is.

Ha specifikus kérdéseink vannak, akkor a Google-találatok egyszerűen „túl soknak” bizonyulnak, nehéz az ezernyi oldalból/reklámból/torrentből/pornóból kiválogatni az igazán releváns oldalakat, sőt a konkrét válaszokat, megoldásokat. Ezzel nincs semmi gond: a Google arra való, hogy oldalakat, témákat keressünk vele. De mi van, ha „megkérdezzük”, hogy vajon mikorra várható, hogy a Zynga részvényei jegyezhetőek lesznek? Nos, akkor a Google már általában csődöt mond.  A speciális kérdésekhez passzoló válaszokhoz megvannak a specializált oldalak. Lássuk!

A Quora egy közösségi oldal, ahol magát a tartalmat is a közösség építi. Olyasmi, mint egy Wiki – csak itt nem enciklopédikus és címszavas tartalmat találunk, hanem kérdéseket és persze válaszokat. A Quora célja, hogy elméletileg minden felmerülő kérdést megtalálhassunk benne, és persze az ezekre adott részletes, és kimerítő válaszokat is.

Így eshet meg, hogy itt még olyan kérdéseket (és válaszokat) is megtalálunk, mint például a „mikor és miért lett az étkezések utolsó fogása a desszert?”, de feltehetjük a klasszikus, fejvadász cégek által gyakran kérdezett „miért kerek a csatornafedél?” kérdést is, és persze kapunk rá választ, nem is keveset. Ha pedig valamit nem találunk, akkor csak idő kérdése: nyugodtan tegyük fel kérdéseinket, a legtöbb esetben órákon belül jönnek a válaszok. A legjobb persze, amikor találunk egy olyan kérdést, amire még nincs válasz, mi viszont tudunk rá válaszolni – nos, az igazán jó érzés.

A Wolfram egy speciális kereső: feladata, hogy olyan kérdésekre adjon válaszokat, amire a hagyományos, indexelős keresők nem képesek. Ezek a kérdések érkezhetnek az élet bármely területéről: matematika, földrajz, kémia vagy demográfia: a lényeg, hogy próbáljuk meg egyszerűen feltenni „kérdésünket”. Ha jól kérdezünk, a Wolfram válaszol.

 A Wolfram-féle „kérdezést” meg kell szokni, szerencsére kapunk hozzá segítséget is: ezen az oldalon rengeteg példát találunk, témakörökre bontva. Egy kis gyakorlás, és nemsokára már rutinból tudjuk beírni, hogy „456 to binary” (a 456-os szám kettes számrendszerben), vagy „weight of an apple” (egy alma súlya).

A DuckGo azoknak való, akik imádják a speciális kereséseket. Igaz, a Google is tartalmaz jó pár speciális kapcsolót és szűrőt: a kiskacsa azonban még ennél is többet. Elég, ha megtekintjük a súgó oldalt, és máris láthatjuk, miről van szó.  Együttműködik a Wolframmal, letölthetünk hozzá mindenféle addonokat - és nem utolsósorban nem tárolja és elemzi kereséseinket (ellentétben a Google-lal).

Az Aardvark hasonló alapokon működik, mint a már bemutatott Quora. A felülete kicsit talán barátságosabb és a regisztrációs procedúra sem olyan hosszadalmas. Népszerűségében közrejátszik az is, hogy tavaly februárban felvásárolta a Google, így a felhasználótábor igen dinamikusan növekszik: bármilyen kérdést is teszünk fel, biztosak lehetünk benne, hogy perceken (!) belül érkezik a válasz, még akkor is, ha a kérdésünk nagyon speciális és egyedi.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.