szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Olasz kutatók egyértelmű utalást találtak arra, hogy nem csak a gerincesek képesek óceánokat átszelni: az csillós egysejtűek az Északi- és a Déli-sark között utazgatnak.

Az olaszországi Camerinói Egyetem kutatói a csillósok (Ciliata) osztályába tartozó Euplotes nobilii fajon végeztek el kísérleteket. A faj két látszólag teljesen elszigetelt populációban él az Északi-, illetve a Déli-sarkvidéken. Eddig csak gyanították a kutatók, hogy ugyanarról a fajról van szó, ugyanis elsősorban külső hasonlóságok alapján jutottak erre a következtetésre, genetikai vizsgálatra nem került sor.

Pierangelo Luporini és csoportja az Euplotes nobilii három-három, az Északi-, illetve a Déli-sarkvidékről származó törzsét pároztatta egymással sikeresen. A csillósok a magasabb rendű élőlényekhez hasonlóan képesek ivaros szaporodásra, amely során génjeik kicserélődnek. A hatalmas térbeli távolság ellenére a két külön élőhelyről származó egysejtűek életképes utódokat nemzettek - írták a kutatók az amerikai tudományos akadémia folyóiratában. Sőt, a Föld két pólusáról származó egyedek feromonjai (a kommunikációban szerepet játszó illatanyagai) is hasonlónak bizonyultak.

A kutatók mindebből kifolyólag most már biztosak abban, hogy egyetlen, közös génállománnyal rendelkező fajról van szó - írta a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása. Luporini a meglepő eredményre magyarázattal is szolgált: a parányi egysejtűek valószínűleg hideg tengeráramlatok segítségével kerülik meg a Földet, illetve jutnak el egyik sarkvidékről a másikra. A biológusok most azt szeretnék megvizsgálni, mennyire elterjedt e jelenség az egysejtűek között, ezért kutatásaikat más fajokra is kiterjesztik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A vártnál gyorsabban forog a Föld

A kutatók meglepetten tapasztalták, hogy 2010-ben a Föld egy parányival gyorsabban forgott a megjósoltnál. Bár, mint minden évben, a bolygó forgó mozgása most is lassabbnak bizonyult az előző évinél, de nem annyival, mint a legutóbbi években.

Nagyítás

Álomszerű műholdképek a Földről – Nagyítás-fotógaléria

Az Egyesült Államok földtani szolgálata lenyűgöző felvételeket tett közzé, amelyeket a Landsat 5 és Landsat 7 műholdak készítettek geográfusaik számára, de sokkal inkább galériák falaira kívánkoznak. A műholdak felvételeit hamis színekkel dobták fel – a műholdak kamerái infravörös fénnyel pásztázzák a Földet, így pontosabb képek készülnek a növényzet és a földfelszín változásairól, de ahhoz, hogy értékelhetőek legyenek, számítógéppel kell kiszínezni őket – és a kutatók időnként elengedik magukat, túllépnek a tudományosan szükséges preparáláson. Bár akadnak művészek, akik rajzfilmbe illő giccsként bírálták a hamis színezést, a kutatók vállalják, hogy a munkájuk népszerűsítéséért nem riadnak vissza az amúgy pontos fotók tetszetősebbé tételétől.