szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az OpenDNS egyike a legkedveltebb domain név szerver (Domain Name Server) szolgáltatásnak az interneten: a világ...

Az OpenDNS egyike a legkedveltebb domain név szerver (Domain Name Server) szolgáltatásnak az interneten: a világ netezőinek 1%-a veszi igénybe, ami sok-sok ezer usert jelent. Az OpenDNS használatával a tartalmak is szűrhetők, és ezt a lehetőséget magánfelhasználók és üzleti vállalkozások is egyaránt igénybe veszik.
Nemrégiben jelent meg az OpenDNS jelentése, amelyben – többek között – összegzik a szűrésekkel kapcsolatos tapasztalataikat, 2010-re vonatkozóan. Abban, hogy a leginkább tiltott kategóriák között a pornográfia, illetve a szexualitás vezet, semmi meglepő sincs, mint ahogy abban sem, hogy a gyűlölet/diszkrimináció vagy a meztelenség is előkelő helyen szerepel. Annál érdekesebb viszont a feketelistás oldalak sorrendje.

Ezek között ugyanis első helyen a Facebook áll, majd egy másik közösségi oldal, a MySpace, illetve a nagy videomegosztó, a Youtube következik. A Twitter az ötödik helyet foglalja el, míg a Pronhub.com, illetve a Playboy.com (amelyek témáit gondoljuk nem kell részletezni) a 9. és a 10. helyre szorult.
Az üzleti felhasználóknak, cégeknek természetesen többféle szempontra is figyelemmel kell lenniük, amikor oldalakat blokkolnak. Meg kell felelniük a HR-előírásoknak, de persze a dolgozói produktivitásról sem szabad megfeledkezniük.

Talán ez utóbbi indokolja, hogy az üzleti felhasználók feketelistás oldalainak első 5 helyezettje ugyanaz, mint a magánszemélyeknél (hiába, a Facebook-/MySpace-/Youtube-őrület komoly veszélyt jelent a számítógéppel dolgozók teljesítményére), viszont a további helyeken már feltűnik a Hotmail, a Google közösségi hálózata, az Orkut (ez egyébként azt jelzi, hogy az OpenDNS-nek nagy felhasználói bázisa van Indiában), a Meebo, illetve az eBay.com. A szex-, illetve pornóoldalak be sem fértek a tízes listába.

Az pedig, hogy mindkét feketelistán helyet kapott a Doubleclick.net, illetve az Ad.yieldmanager.com arra utal – állítják a felmérés készítői –, hogy a felhasználók egyre jobban védik privátszférájukat a reklámozóktól.
Várjuk olvasóink hozzászólásait a kommentek között: vajon tiltanak-e le weboldalakat, és ha igen, milyen meggondolásból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!