szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eddigi legnagyobb fosszilizálódott pókot fedezték fel Kínában, Belső Mongóliában - az óriás ízeltlábú a jura korban, mintegy 165 millió évvel ezelőtt élt.

A Nephila jurassica névre "hallgató" megkövesedett pókról a Biology Letters legújabb számában jelentették meg tanulmányukat a Kansasi Egyetem kutatói. A jura kori nőstény a napjainkban is a trópusokon és szubtropikus éghajlatú térségekben elterjedt arany gömbszövő pókokhoz tartozott, amelyek nevüket az arany színű, igen erős pókhálóikról kapták - olvasható a BBC News hírei között. Bár a jura kori pók törzse mindössze 5 centiméteres, lábainak hossza a 15 centimétert is eléri.
Ez a legnagyobb ismert pókfosszília" - jegyezte meg Paul Selden, a Kansas-i Egyetem professzora.

A Nephila jurassica előkerülése előtt e póknemzetség legidősebb ismert tagja "mindössze" 35 millió éves volt, a fosszilizálódott hím Spanyolországban került elő.Mint Paul Selden rámutat, e felfedezés 130 millió évvel korábbra teszi a Nephilidae-pókok megjelenését, ez a legrégebben folyamatosan jelen lévő póknemzetség.

Nehéz megállapítani, hogyan is pusztult el a nősténypók, ám nagy valószínűséggel természeti katasztrófa végzett vele. A vulkanikus hamuba ágyazódott fosszíliára egy valaha volt tó fenekén bukkantak. Nagy valószínűséggel a vulkánkitörés során lehulló hamu sodorta le az ízeltlábút pókhálójáról, "burkolta be", s fojtotta meg. A természeti csapásnak köszönhetően a jura kori pók csodálatos épségben maradt fenn. "Jól megkülönböztethetők a pók lábait borító szőrszálak, ahogy a levegő vibrálásának érzékelésére szolgáló tapogatóik" - jegyezte meg a paleontológus.

A jelenkori Nephilia-nőstények szövik a legnagyobb pókhálókat, amelyeknek átmérője elérheti a másfél métert. S ami a pókok méreteit illeti, a parányi hímek mellett a nőstények valóságos óriásoknak tűnnek. Ez a nemi dimorfizmus (ivari kétalakúság), az a jelenség, amikor egy faj hímnemű és nőnemű példányai jelentősen eltérnek egymástól testfelépítésben, méretben, színben. Mint Paul Selden professzor rámutat, a Spanyolországban talált őskori Nephilia-hím normális méretű, míg a jelenkori nőstények óriások. "Úgy tűnik, hogy ez a dimorfizmus a távoli múltba nyúlik vissza. Jó lenne találni az üledékes kőzetben egy hímet is, hogy bebizonyítsuk feltételezésünket" - nyilatkozta az amerikai paleontológus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Osztrigák utalnak a 14 millió évvel ezelőtti klímaváltozásra

Megkövült osztrigahéjak, illetve azok szezonális növekedési mintájának elemzésével a bécsi Természettudományi Múzeum munkatársai nagy időrendi pontossággal képesek felvázolni a Földön 14 millió évvel ezelőtt bekövetkezett drámai lehűlés fázisait.