szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A lépés akár szó szerint is érthető, mert meglehetősen részletes az az adatbázis, amit az iPhone- és...

A lépés akár szó szerint is érthető, mert meglehetősen részletes az az adatbázis, amit az iPhone- és Anadroid-telefonok gyűjtenek a felhasználók tartózkodási helyéről. Az elmúlt héten kiderült, hogy a két legnagyobb okostelefon operációs rendszer fejlesztő, az Apple és a Google folyamatosan rögzíti a mobilhálózatok adatait, és ezek alapján kiszámítják a telefon földrajzi koordinátáit. A módszer természetesen nem új, a különböző lokalizációs szolgáltatásokhoz már régóta használják a cellainformációkat, főleg olyan készülékeknél, amelyek nem tartalmaznak GPS-t, vagy olyan helyzetekben, amikor nem lehet elérni a műholdakat. Az azonban eddig titokban maradt, hogy ezeket az adatokat akkor is begyűjtik a telefonok, amikor erre nincs szüksége semmilyen alkalmazásnak. Az adatgyűjtés céljáról nem sokat tudni, de az biztos, hogy elsősorban nem az egyes felhasználók utáni kémkedésre találták ki, hanem a mobil- és WiFi-hálózatok pontosabb feltérképezésére és helyfüggő szolgáltatások fejlesztésére.

Az iPhone-t szinkronizáló gépen bárki megnézheti, merre járt a telefon

A két cég adatgyűjtése között van egy lényeges különbség: úgy tűnik, hogy míg az Apple készülékei pillanatnyilag csak gyűjtik az adatokat (20-30 percenként),  addig a Google le is kérdezi ezeket. Ráadásul az androidos telefonoknál percenként többször is rögzítik és továbbítják a cellainformációkból számított adatokat.

Az Android telefonok sűrűn küldik a helyzetjelentéseket a Google-nek

Fontos leszögezni, hogy ezeket az adatokat akkor is gyűjtik ezek az okostelefonok, amikor nem használjuk beszélgetésre vagy internetezésre a készülékeket, elég, ha csak bekapcsolva a zsebünkben van. 

Még egy pár perces reptéri átszállást is nyomon lehet követni

A mobilok helyzetét tartalmazó adatok gyűjtéséről szóló hírek megjelenése óta már olyan alkalmazásokat is el lehet érni, ami a felhasználók számára is elérhetővé teszik ezt a rejtett adatbázist, legalábbis iPhone-készülékek esetén. Az ingyenes letölthető iPhone Tracker például megkeresi az iPhone-t  szinkronizáló számítógépen a telefon legutolsó backup állományát, és ebben az összegyűjtött földrajzi adatokat. Ezekből egy nagyítható térképet kapunk, amelyen akár egy évre visszamenően is láthatjuk, merre jártunk. Az eredmény még a telefon tulajdonosának is megdöbbentő lehet, ráadásul mivel nem védi semmilyen titkosítás az adatbázist, bárki megnézheti ezt a naplót, aki hozzáfér ahhoz a számítógéphez, amelyen az adott iPhone-t szinkronizálni szokták. A helyszínek pontosságát befolyásolja, hogy az adott területen milyen sűrűn helyezkednek el a bázisállomások. Városi környezetben ez azt jelenti, hogy akár utca/ház pontossággal is meg lehet nézni, hol jártunk.

A jailbreakelt iPhone-okból eltávolíthatók az adatok

Ezek utána kérdés már csak az, hogy okosabbak tudunk-e a lenni ezeknél a telefonoknál, azaz meg tudjuk-e akadályozni a helyzetünket leíró adatok gyűjtését. A hivatalos válasz erre, hogy nem, vagy csak úgy, hogy a telefon által nyújtott szolgáltatásokat is korlátozzuk. Ha csak azt szeretnénk gátolni, hogy az operációsrendszer-gyártókhoz kerüljenek ezek az információk, akkor le lehet tiltani a mobil és WiFi adatforgalmat, persze ennek hiányában már nem is igazán lehet okosnak nevezni egy telefont. Androidos telefonoknál pillanatnyilag más megoldást nem tudnak a szakértők sem ajánlani, hiszen az operációs rendszer alapjaiba kellene belenyúlni az adattovábbítás blokkolásához. Az iPhone-ok esetében valamivel egyszerűbb a helyzet. Részben azért, mert az adatbázist nem küldi el a telefon az Apple-nek, így csak helyben kell azt törölni. Erre természetesen hivatalos, az Apple által jóváhagyott alkalmazást nem lehet találni, akik azonban már feltörték a telefonjukat, azok a Cydiából letölthetik az ingyenes untrackered programot, ami folyamatosan fut a háttérben a telefonon, és folyamatosan törli a consolidated.db elnevezésű állományt, ami mozgásunk adatait tárolja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!