Az egykori keletnémet kommunista hatóságok által üldözött, 57 éves Roland Jahn néhány héttel ezelőtt váltotta fel Marianne Birthlert az egyesülés után Helmut Kohl volt kancellár által létrehozott hivatal élén. A tavalyi elnökválasztáson is eséllyel induló, volt evangélikus lelkész, Joachim Gauck, valamint Birthler után ő a Stasi iratait kezelő hatóság harmadik elnöke.
A rádióinterjúban Jahn megerősítette: információi szerint az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium hivatalos munkatársai közül 47 még mindig a jelenlegi szövetségi hivatalban áll alkalmazásban. Számukra - mint utalt rá - a továbbiakban nincs hely intézményében, még akkor sem, ha megbánták korábbi tevékenységüket. A legtöbben közülük - mint kiderült - biztonsági őrként dolgoznak. "Ha egy Stasi-áldozat felkeresi a hivatalt, a bejáratnál egy volt Stasi-alkalmazottal találkozhat" - fogalmazott Jahn, aki szerint mindez az áldozatok arculcsapását jelenti.
A hivatal elnöke úgy ítélte meg, hogy a jogállam kötelessége segíteni a korábbi áldozatokat. Ugyanakkor - mint hangsúlyozta - a jogállam kötelessége az is, hogy biztosítsa a tiszteletet azokkal szemben is, akik annak idején a Stasi hivatalos alkalmazottai voltak. Szavai szerint erre megoldást kell keresni, ami hatalmas kihívást jelent a jogállam, a politika számára. Ezt a megoldást az elmúlt két évtizedben nem sikerült megtalálni, de annak keresését nem szabad feladni - fogalmazott Roland Jahn.
Az egykori keletnémet polgárjogi aktivista ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy valójában a megbékélés híve. Az általa vezetett intézményben azonban nem lehet szó megbékélésről - tette hozzá, úgy ítélve meg, hogy valójában a hivatal hitelessége forog kockán. A múlt feldolgozásának a társadalomban kell végbemennie, a párbeszédet az egykori tettesekkel a társadalom keretei között kell megszervezni. Hivatalának azonban azokat az embereket kell megnyernie, akiket annak idején megsértettek alapvető jogaik gyakorlásában, és akiknek sebei még mindig nyitottak. - jelentette ki Roland Jahn.
A hivatal elnöke kijelentette, hogy törekvéseit támogatja a kormány, mint ahogy a német parlament képviselőinek többsége is. Elmondta, hogy kinevezésekor megkereste az egykori keletnémet reformkommunista pártot is magában foglaló Baloldal pártjának vezetőit. A pártot felszólította arra, hogy segítse a volt kommunista diktatúra feltárását. Szavai szerint a Baloldal vezetői álláspontját tudomásul vették, és közölték: arra törekszenek, hogy a pártszervezeteiket megnyerjék ehhez.
Roland Jahn úgy ítélte meg: a Baloldal hitelessége szempontjából megkerülhetetlen, hogy az egykori keletnémet kommunista párt, az NSZEP és a reformkommunista PDS utódaként szembenézzen a múlttal és a korábbi szerepvállalással.