szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különleges égi tüneményeket sikerült megfigyelni Magyarország felett június 23-án éjjel. A jelenség magyar elnevezése vörös lidérc – angolul red sprite –, a nagyon rövid életű, kizárólag zivatarokhoz kapcsolódó jelenség, amely magasan a zivatarfelhő felett jelenik meg – írja a metnet.hu.

Vörös színűek, változatos alakban fordulhatnak elő, horizontális kiterjedésük elérheti az 50 kilométert, magasságuk akár 70 is  lehet. Élettartamuk mindössze néhány ezredmásodperc. Egy zivatarban kialakuló, nagy energiájú lecsapó villám által elindított impulzus hatására, 40-50 kilométeres magasságban, a mezoszférában keletkeznek. A mezoszférában a légkör sűrűsége már igen ritka, a földi légkör össztömegének mindössze 1 százaléka található meg itt. Egy átlagosnál nagyobb energiájú felhő-föld lecsapó villám a mezoszféra ritka légrétegében úgynevezett ködfénykisülést idézhet elő. E jelenség a vörös lidérc – olvasható a metnet.hu-n.

A Metnet szerint Magyarországon nem újdonság a jelenség megfigyelése és kutatása, sőt, élen járunk a lidércvadászatban. Az MTA soproni Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete (GGKI) 2003-ban kapcsolódott be a vörös lidércek kutatásába. Közel tíz év alatt speciális műszerekkel és nagy érzékenységű kamerákkal sok száz vörös lidércet sikerült megfigyelni.
metnet.hu

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

14 hiedelem a villámlásról: melyik igaz?

Tényleg nem szabad fa alá állni, ha villámlik? Megvéd-e a villámlástól, ha beülünk az autóba? Veszélyes-e viharban futni, biciklizni vagy villámláskor telefonálni, zuhanyozni? A leggyakoribb, villámcsapással kapcsolatos tévhiteket és hiedelmeket próbáltuk megerősíteni vagy megcáfolni.