szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Egyre szorosabban kezd összefonódni az építészet az infokommunikációs technológiával (ICT), így közel az a pillanat...

Egyre szorosabban kezd összefonódni az építészet az infokommunikációs technológiával (ICT), így közel az a pillanat, amikor az intelligens otthon koncepciója széles körben népszerűvé válhat. Ha azt vesszük figyelembe, hogy egy átlagembert manapság 500-1000 tárgy veszi körül, és ennek mindössze 1-2 százalékával tud kapcsolatot létesíteni, egyértelmű tény, hogy a gép-gép közötti kommunikáción alapuló technikai lehetőségek tárháza egyelőre teljesen kiaknázatlan. Főképp azért, mert az e témakörben elvégzett kutatás eredménye szerint tárgyaink 20-30 százalékával is szívesen kommunikálnánk.

„Ha az intelligens otthonról beszélünk, akkor egy olyan ingatlant kell elképzelni, ahol a különböző elektromos eszközök képesek arra, hogy a környezetet érzékelve, ok-okozati alapon, maguktól reagáljanak az eseményekre. Példaként említhetem a klímaberendezések automatizálását, ezek ugyanis szükség esetén fűteni vagy hűteni kezdenek, és emellett érzékelik azt is, hogy a nyílászárók megfelelően zárva vannak-e. Ennek köszönhetően a tulajdonos energiát és pénzt takaríthat meg” – mondta el Havasi Zoltán, a MOHAnet Mobilsystems Zrt. vezérigazgatója.

„Az okos gépek saját hatáskörrel is rendelkeznek, így például az ICT alapú hűtőgépek képesek arra, hogy interneten rendeljenek élelmiszert, ha a kívánt mennyiség alá csökkent a készlet, illetve az aktuális tartalmat követve akár recepteket is fel tudnak kínálni a főzésre készülőknek. Tehát ezen az elven, az említett példákon túl már napjainkban is sok elektromos berendezés képes a többirányú kommunikációra, de a jövőben még több eszköz kapcsolódhat be a rendszerbe” – tette még hozzá a vezérigazgató.

Havasi Zoltán szerint a szakma a közeljövő nagy áttörését attól várja, hogy az intelligens otthonokban a gépek komplex hálózatot alkotva egymással is interakcióba lépnek. Elsődleges szempont a modern lakóterek energiatakarékossága, így különleges figyelmet kap a fűtés, a légkondicionálás és az áramfelhasználás. Az intelligens otthonokban a szórakoztató berendezések és az egyéb háztartási rendszerek is egy platformon kezelhetőek, így arra is lehetőségük van a lakóknak, hogy otthonuktól távol ellenőrizzék, kikapcsolták-e a televíziót vagy elzárták-e a tűzhelyet.

A lakást használók mobiltelefonnal kapcsolhatják be a klímaberendezést vagy interneten keresztül áramtalaníthatják nyaralójukat. A nyitásérzékelő minden ajtó, és ablak mozgását érzékeli, így pontosan követhető, hogy melyiket, mikor használták. Jelzi továbbá az illetéktelen behatolást is, és erről egyből értesíti a rendszer a diszpécserközpontot. Szenzorok segítségével egy adott helyiség, például egy borospince hőmérséklete vagy gázszintje is mérhetővé válik. Az intelligens rendszerek pedig lehetővé teszik a felhasználó számára az azonnali beavatkozást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!