szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dennis Ritchie, a C programozási nyelv kifejlesztője, akinek a Unix kifejlesztésében is komoly érdemei voltak, 71 éves korában, hosszan tartó betegség után halt meg.

Visszatekintve szinte hihetetlen, hogy két ember, akit elsősorban a lelkesedése motivált, kidolgozott egy operációs rendszert és egy programozási nyelvet is, de Dennis Ritchie és Kenneth Thompson pontosan ezt tette - emlékeztet a számítógéptudós haláláról hírt adó i-programmer

1968 körül kezdték a közös munkát a Bell Laboratóriumban. Abban az időben a Bell Labs (ma Alcatel-Lucent) híres volt arról, hogy sok alapvető kutatási projektnek adott otthont. Ritchie és Thompson azt a feladatok kapta, hogy "vizsgáljon érdekes problémákat a számítástechnikában".

Mint minden jó csapat, Ritchie és Thompson is különböző, de egymást kiegészítő tulajdonságokkal rendelkezett. Dennis Ritchie fizikát tanult, majd a matematikában mélyedt el a Harvardon. Doktori értekezését a rekurzív függvényekről írta, de megunta, és soha nem nyújtotta be. Ken Thompson az elektronika nagy rajongója volt. Túlságosan leegyszerűsítenénk a tényeket, ha azt állítanánk, Ritchie volt a teoretikus és Thompson a gyakorlatias, de a kettejük között levő különbségek segítettek abban, hogy eredményesek legyenek együtt.

Ritchie és Thompson azért kezdett el operációs rendszerrel foglalkozni, mert a Bellnek rengeteg rossz tapasztalata akadt a Multics operációs rendszerrel. Az eredetileg B nyelven készült Unix projekt egyre bővült, és a nyelv miatt egyre több korlátba ütköztek, ezért elhatározták, hogy kifejlesztenek egy új nyelvet - ezt C-re keresztelték.  1978-ban jelentették meg könyvüket a C programozási nyelvről - azóta is számos kiadást és fordítást megélt, a C programozók bibliájává vált.

Ritchie és Thompson eredményei többször elismerték. Ezek közül a legfontosabb, hogy 1983-ban megkapták a Turing-díjat, és a National Medal of Technology  medált is átadta nekik 1998-ban az akkori elnök, Bill Clinton.

Abban az időben, ha egy cég kijött a piacra egy új számítógéppel - mint ezt a Wikipedia Unix-szócikke írja -, operációs rendszert is el kellett készítenie hozzá. Ha rossz volt az operációs rendszer vagy késett a fejlesztése, akkor a piacon megbukott az új konstrukció - bármilyen nagyszerű számítógép volt is. A C nyelven megírt hordozható operációs rendszer segítségével azonban e probléma megoldódott.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Programozási hiba miatt vesztett pert a Synergon

A Fővárosi Bíróságon szerzői jogok megsértése miatt indított perben első fokon precedens értékű pert vesztett a Synergon Informatikai Nyrt. A felperes mikrovállalkozás programját illetéktelenül felhasználó cég saját állítása szerint teljesen átdolgozta a szoftvert, ám egy programozási hiba leleplezte a jogsértést.

MTI Tech

A Facebook 84 százalékát követeli magának egy programozó

Különös tulajdonjogi perpatvar támadt a világ legnagyobb közösségi portálja, a Facebook körül: 84 százalékos részesedést követel magának a több milliárd dollár értékű internetvállalkozásból egy bizonyos Paul Ceglia nevű amerikai. A Facebook szóvivője teljes képtelenségnek nevezte a keresetet.

MTI Tech

Programozási hiba miatt veszett el az Ekszpressz-AM4

Emberi mulasztás, a gyorsító fokozat irányítási rendszerének programozásában elkövetett hiba miatt nem került a tervezett Föld körüli pályára egy orosz távközlési műhold augusztus közepén - közölte az orosz űrkutatási hivatal (Roszkoszmosz) kedden.

hvg.hu Tech

Programozz vagy téged programoznak - videó

A HVG meghívására Budapestre látogató Douglas Ruskoff, az újmédia egyik legtekintélyesebb amerikai szakértője azt ajánlja, tartsuk be a digitális kor tízparancsolatát. Ezek közül a médiateoretikus és kulturális antropológus a tizediket tartja a legfontosabbnak: pogramozni vagy programozva lenni. A Financial Times korábbi munkatársa, Andrew Gower úgy véli, "print magazinnál dolgozni a XXI. században egyszerűen olyan, mintha lemeztársaságot vezetnénk, ami kizárólag bakelitlemezekre specializálódott". Kérdés, mi vár a nyomtatott sajtóra, temessük-e vagy átveszi a szerepét az online újságírás?